Automobily Tatra a Formule 1. I když na první pohled nemají nic společného, opak je pravdou
Speciálně upravené osobní tatrovky zajišťovaly asistenci při nehodách na závodních okruzích. Nová výstava v kopřivnickém technickém muzeu mapuje čtyřicetiletou historii československého záchranářství v motosportu. Lidé na ní uvidí například dva speciály, vycházející ze slavných šestsettřináctek.
„Výstava obecně mapuje historii záchranného systému Narex. Byla to první taková skupina, která se začala věnovat bezpečnosti silničního provozu a provozu na závodních tratích,“ říká kurátor výstavy Radim Zátopek.
Na výstavě je 27 informačních panelů, které připomínají a vysvětlují, jak se záchranný systém od roku 1978 vyvíjel. Panely doplňují fotografie, ale i exponáty. A automobily Tatra, které záchranný systém používal.
„Šestsetdvacettrojka byla vyvinuta speciálně pro tento záchranný systém. Samozřejmě se jedná o nějakou šestsettřináctku, která nesla označení R, to znamená, že měla zvýšenou rychlost až na 250 kilometrů v hodině. A byl to stroj, který se měl účastnit závodů Formule 1, kde se taky účastnil. A zbytek flotily Narexu byly šestsettřináctky klasické, které byly předělávány a dovybavovány pro ten záchranný systém,“ dodává Zátopek.
„V zadní části je vybavení pro vyprošťování a pro hašení případných požárů. Když se podíváme dopředu, tak vidíme, že přístrojová deska je mírně upravená, že tam jsou komunikační systémy, ale hlavně jsou tam opravdu speciální sedadla, která už hraničí s typem závodních sedadel, protože se skutečně pohybovali po závodních tratích a ve vysokých rychlostech,“ ukazuje kurátor výstavy na vybavení vozu.
Výstava Ohlédnutí 1978 - 2018 je v kopřivnickém technickém muzeu otevřená až do konce března příštího roku.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.