Čas medvědího česneku. Poradíme, jak si ho můžete přichystat na talíř

30. březen 2023

Trhat se nesmí v chráněných územích, za takový sběr byste dostali pokutu. Ovšem v běžné volné přírodě si medvědí česnek v přiměřeném množství nasbírat můžete.

Právě teď zjara je jeho čas. Trhá se, než se dostane do květu. Bylina obohatí jídelníček a je ceněná i jako přírodní antibiotikum. S milovníky medvědího česneku jsme natáčeli u řeky Ostravice v Ostravě-Hrabové. Poslechněte si, jak ho zpracovávají, uchovávají a do jakých jídel dávají.

Česnek medvědí je používán jako léčivá rostlina, zelenina a pěstuje se i pro okrasu. V přírodních rezervacích jeho sběr přímo zakazuje zákon, v chráněných územích tedy česnek medvědí trhat nelze.
V gastronomii se užívá na výrobu pesta, čerstvou natí se koření bílé polévky, omáčky, masa a podobně. Česneková chuť je mírnější než u kuchyňského česneku.
V tradiční evropské medicíně se používal ke zlepšení trávení, léčbě onemocnění dýchacích cest a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: Wikipedie

Medvědí česnek
Medvědí česnek - list
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.