František Tichý: Mobily a ekologie

3. srpen 2013
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Třídění odpadu se ve většině domácností stává běžnou praxí. Nejvíce se asi třídí plasty, sklo a papír. Zájem o separaci dalších odpadů, jako je například vysloužilé elektroniky a především starých mobilů, je už ale velmi malý.

Zájem o ekologickou likvidaci starých mobilů je mezi Čechy velmi malý. Údajně se u nás recykluje pouze pět procent vysloužilých přístrojů. Drtivá většina tak končí buď v popelnicích, nebo zůstává doma schovaná v zásuvkách.

Jak jsem se tento týden dočetl, tak vyhazování mobilů do běžného odpadu poškozuje přírodu. Jeden telefon prý dokáže znehodnotit přes sto tisíc litrů vody.

Sám patřím k té většině, která staré telefony k ekologické likvidaci nedává. Ale do popelnice je taky nehážu. Mám je všechny někde doma nastrkané v různých zásuvkách.

Mám pro to své důvody. Vždy, když dostanu či si zakoupím nový přístroj, tak ten předchozí si schovám. Mám ho jako zálohu pro případ, kdyby se mi ten nový pokazil. Také v těch mobilech mám nějaké sms, které si chci někam přepsat, hry, různá telefonní čísla a tak podobně.

Jednou za čas, zpravidla při nějakém větším úklidu, pak všechny ty telefony vytáhnu a naskládám vedle sebe. To pak vzpomínám a podivuji se tomu, jak se technologie během několika málo let vyvinuly. A přemítám, kam až vývoj tak asi dojde. Navíc si chci tuto "mobilní evoluci" vyfotit, takže logicky nemohu staré přístroje nechat zlikvidovat.

Ale jednou k tomu stejně dojde. A vím taky, kam je všechny odnesu. Do zoo. Tam je vybírají. Odbornou recyklací mobilů se dá opětovně využít asi 80 procent jejich součástí, získat se dají hodnotné materiály, jako je zlato, stříbro, platina nebo palladium.

Právě těžba různých surovin zatěžuje životní prostředí a má negativní dopad na mnoho živočichů, ohrožuje například africké gorily. A tak i proto se staré mobily vybírají právě v zoologických zahradách po celém světě.

A zatímco z tuny zlatonosné horniny se získá pět gramů zlata, z tuny mobilů lze získat až 350 gramů tohoto drahého kovu. A to je dost velký rozdíl, co říkate?

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.