Karin Lednická: Šikmý kostel. Nechte se vtáhnout do románové kroniky ztraceného města
Karin Lednická svůj karvinský příběh zasadila do přelomu 19. a 20. století. Velké dějiny s dramatickými změnami zrcadlí na pozadí osudů Barbory, Julky a Ludwiga.
Vychutnejte si celý příběh karvinských hrdinů přelomu 19. a 20. století. Seriálové čtení je tu pro vás v týdnu od 22. do 28. března. Tak si to nenechte ujít!
Sledujme společně historii místa, které vyrostlo v město mezi doly, jež nakonec, jak místní dobře vědí, původní Karwinou taky zahubily...
Staneme se svědky velkého důlního neštěstí, vzniku a rozkvětu lázní Darkov, navštívíme hornické harendy a hornické kolonie i proslulý vykřičený ostravský podnik U Šalerky. S románovými hrdiny zažijeme světovou válku i následný sedmidenní boj mezi Čechy a Poláky.
Spletitými osudy mužů a žen, kteří velmi pravděpodobně prožili stejně těžký život, jako naši přímí předci, nás provede hlas ostravské herečky Anny Cónové.
Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově, pobývala v Anglii a nyní žije v Ostravě. Chtěla studovat knihovnictví a žurnalistiku, což ale v jisté době nebylo možné, takže si po maturitě osahala celou řadu průmyslových profesí ostravsko-karvinského regionu.
V první půli 90. let se dostala k práci, která jí už byla konečně blízká: začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v jednom z prvních soukromých rádií (Rádio Sprint – pozn. red.) a věnovala se kulturní publicistice.
Související
-
Setkání se spisovatelkou Karin Lednickou, autorkou úspěšného románu Šikmý kostel
Autorka románu Šikmý kostel Karin Lednická nám bude vyprávět nejen o samotném místě děje jejího příběhu, ale i o lidech, u kterých sbírala inspiraci.
-
Šikmý kostel v Karviné stál před 300 lety rovně a o 40 metrů výše
Karvinský kostel svatého Petra z Alkantary by se bez nadsázky dal označit jako největší cestovatel mezi chrámovými stavbami. Bez přímého zásahu lidských rukou totiž...
-
Úspěšné lázně Darkov vznikly tak trochu omylem či náhodou
Lidé odpradávna využívali léčivou moc slané vody, která vyvěrala v malých studánkách na území dnešní Karviné. Teprve až neúspěšný pokus barona Besse z Chrastiny o n...
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.