Křížem krajem: Památník spisovatele Vojtěcha Martínka

22. srpen 2014

V Brušperku na náměstí stojí památník, který připomíná nejslavnějšího brušperského rodáka - Vojtěcha Martínka. Spisovatel tady prožil dětství a i později se do městečka rád vracel. Vídán býval například v doprovodu básníka Petra Bezruče.

Vojtěch Martínek má ve svém rodišti památník od roku 1969. V současné době sídlí mimo jiné spolu s galerií Chagall v prvním patře Národního domu na náměstí.

Slavného brušperského rodáka má většina lidí v povědomí jako spisovatele. Připomeňme jeho trilogie Černá země, Kamenný řád nebo romány Stavy rachotí a Meze. Méně už se ale ví, že Martínek psal také básně a pohádky, léta učil na ostravském gymnáziu a pracoval také pro rozhlas a divadlo.

V Památníku Vojtěcha Martínka v Brušperku se dozvíte více i o dalších významných rodácích města - například o hudebním skladateli Jožkovi Matějovi, herci Dolfu Královi nebo výtvarném umělci Bohumilu Fialovi.

Poslechněte si povídání s brušperskou kronikářkou Jaroslavou Neuwirthovou! Viz "Přehrajte si celý příspěvek" hned pod titulkem tohoto článku.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.