Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Sirma Zidaro. Šansoniérka v Ostravě natáčela už počátkem 60. let

Vysokoškolská pedagožka a překladatelka Sirma Zidaro, jejíž srdce patří šansonu, získala před časem vysoké státní vyznamenání Bulharka roku 2013. Je bulharsko-francouzského původu, a v Ostravě žije přes šedesát let. A stejně tak dlouho se zná i  s hudebním studiem S1 ostravského rozhlasu.

Sirmu Zidaro přivedly před 61 lety do Ostravy modré oči lékaře, do něhož se zamilovala. „Začátkem šedesátých let už jsem tady natáčela. Poznala jsem jednoho souseda, co pracoval v rádiu – Josef Štěpánek se jmenoval. Slyšel, jak se doma rozezpívávám, a seznámil mě s doktorem Čermákem. Ten mě do rozhlasu přivedl,“ vzpomíná v úvodu rozhovoru Sirma Zidaro.

Sirma Zidaro se narodila v Sofii, od roku 1958 žije v Ostravě. V rozhlase natáčela hlavně v 60. letech, pak mohla zase až v 90. letech. Na Ostravské univerzitě vyučovala jazyky, už 25 let je předsedkyní Bulharského kulturně-osvětového klubu v Ostravě.

Sirma Zidaro před ostravským rozhlasem

Připomněla také Vladimíra Brázdu: „Byl to přítel, vynikající muzikant, báječný člověk. On mě do toho prostředí vtáhl. I do světa operety a opery.“ Tehdy byl rozhlas s divadlem více propojený. Zpěváci a muzikanti z filharmonie a divadla, prostě všichni natáčeli v ostravském rozhlase. „Ale nejvíce jsem pracovala s Pavlem Staňkem a Františkem Trnkou. Šéfdirigent Staněk byl trošičku strohý, někdy jsme se i pohádali, protože věděl, že mám velký hlasový fond a vždycky to chtěl ukázat. Mohlo to být níže, ale bylo to výše a já jsem to moc nechtěla,“ usmívá se.

Jednou  z mála nahrávek Sirmy Zidaro s legendárním Ostravským rozhlasovým orchestrem, která nebyla v sedmdesátých letech smazána, a náš archív ji uchovává, je Hymne de ľamour s textem Edith Piaf. Sirma Zidaro píseň natočila v ostravském rozhlase v listopadu 1965. A můžete si ji poslechnout, je součástí našeho rozhovoru.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.