V Rozhlasovém listování se poprvé vydáváme vzhůru do divadelní historie

Sto let Národního divadla moravskoslezského připomene nový rozhlasový seriál, mapující historii nejstarší ostravské scény. A první díl nás zavede až do srpna roku 1906.

Přesně 7. srpna 1906 se totiž v jedné hospodě sešli ostravští intelektuálové, aby založili veledůležitý spolek, který se pro ostravské divadlo stal historicky určujícím. Nejdříve se ale dozvíme, jaká byla Ostrava na počátku 20. století, co všechno vedlo ctihodné pány k tak odvážné myšlence a jak na tom bylo v národnostně barevné Ostravě divadlo německé.

Seriál věnovaný výročí Národního divadla moravskoslezského v dramaturgii Evy Lenartové připravil Marek Pivovar. Zvukově na pořadu spolupracoval Vojtěch Dluhý, odborným poradcem byl Jiří Štefanides. Účinkují Renáta Klemensová, Tomáš Jirman, Stanislav Šárský, David Viktora, František Strnad, Petr  Houska, Aneta Klimešová a Robert Finta.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.