Velociped aneb život na vysokém kole

26. květen 2014

Obchodníci, bankovní úředníci nebo i aristokraté. Ti všichni v počátcích 19. století brázdili krajinu na vysokém kole – takzvaném velocipedu!

Velocipedisté jezdili téměř ve svátečním oblečení, většinou v šedém saku, úzkých kalhotách, které končily pod koleny a v dlouhých punčochách.

I když jsme dnes v 21. století, Bohuslav Polák ze Všeně na Turnovsku stále ctí tradice dle anglického vzoru a na své každodenní projížďky velocipedu mu nechybí ani bílé triko s modrým pruhem. Na kole vysokém 150 centimetrů najezdí takhle měsíčně 2000 kilometrů!

„Tohle kolo je zdravotní – vůbec z něj nebolí záda. Jezdí se na něm totiž zcela vzpřímeně,“ vysvětluje Bohuslav Polák jednu z výhod tohoto historického dopravního prostředku, na kterém denně po práci najezdí kolem 80 kilometrů.

„Dá se jet s kopce i do kopce – vyjel jsem Kozákov, vyjel jsem už 9krát Ještěd… Jde to, ale musí se šlapat,“ říká s pýchou v hlase Bohuslav Polák.

Jak se na velociped nasedá a jak se sesedá? Dá se jezdit na velocipedu i v zimě? Kolikrát už Bohuslav Polák z velocipedu spadnul? Poslouchejte…

autor: Eva Malá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.