Akce na záchranu brouka páchníka v Poodří začne výsadbou hrušní a vrb
V Poodří přibudou stovky hrušní. I to je jedno z opatření na Novojičínsku, kterými chtějí ochránci přírody zachránit páchníka hnědého ve volné přírodě. V posledních letech se totiž jeho počty rapidně snižují.
„Problém je, že tradiční obhospodařování zaniklo v posledních padesáti letech. A ten páchník tady živoří v izolovaných mikropopulacích,“ říká entomolog Ostravské univerzity Petr Kočárek a ukazuje tmavě hnědého brouka, který přežívá v dutinách stromů.
Jeho přítomnost vědcům i ochráncům přírody naznačuje stav ekosystému. „Dává nám informaci o tom, že ta dutina má význam pro desítky až stovky dalších organismů, které jsou třeba drobné, nenápadné, špatně se zjišťují. Takže ochranou toho páchníka budeme chránit celé spektrum dalších druhů živočichů,“ vysvětluje Kočárek.
V průběhu pěti let tak ochránci přírody a odborníci spustí sérii opatření, která má vytvořit podmínky pro rozšíření tohoto chráněného brouka v Poodří.
„Především se budeme snažit zachovat místa nebo biotopy, kde se brouku daří. Budeme ořezávat duby a staleté vrby a zachraňovat lípy, které jsou tady napadené jmelím. Vysadíme více než 1500 stromů, čtvrtinu z toho budou hrušně,“ říká Marcela Klemensová z Arniky, podle které změna přístupu ke krajině potrvá desítky let.
I proto kromě práce v terénu cílí také na nastupující generaci. „Chystáme pro ně spoustu výletů a exkurzí. Ale také soutěže, výstavy a vydáme pro ně publikace,“ dodává Marcela Klemensová.
Už teď ochránci přírody oslovili různé spolky a soukromé vlastníky pozemků, které chtějí do celé akce zapojit. „Jednotliví vlastníci možná budou mít zájem o dřevo z vrb a možná je to bude motivovat a ořezy si budou dělat sami. A motivace k výsadbě hrušní – povidla, sušené hrušky, hruškovice... ta je veliká sama o sobě. Tam věříme, že to zabere,“ potvrzuje za Český svaz ochránců přírody Studénka Ivan Bartoš.
Celkový rozpočet pětileté akce je zhruba 26 milionů korun a Arnika s žádostí o dotaci jako jedna z mála uspěla u evropského programu LIFE.
Související
-
Mezi klenoty CHKO Poodří patří přírodní rezervace Kotvice
U nás kriticky ohrožený ptačí druh, potápka černokrká, si spokojeně žije v Poodří. Právě tam, do přírodní rezervace Kotvice, pravidelně zaletí i orel mořský.
-
Halda Ema. Oblíbené místo výletníků i teplomilných brouků
Vrchol haldy Emy v nadmořské výšce přes 300 metrů patří k nejvyšším ve městě. Tuny hlušiny vytěžené před lety z okolních uhelných dolů dodnes uvnitř haldy prohořívají.
-
Sněženkové plantáže v meandrujícím Poodří. Podívaná, která bere dech
V téhle krajině se rozhodně nudit nebudete a možná vám právě teď na jaře i krátký výlet sem do Poodří tak trochu zrychlí tep. To se může stát, až uvidíte sněhobílé ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
A pak přijde kolaps? Jak (ne)fungují protiruské sankce
-
Kdo povede Spolu v Praze a jaké trumfy může vytáhnout hnutí ANO? Sestavování kandidátek hodnotí komentátorka
-
‚Skoro všichni se tu znají.‘ Obyvatelé Spišské Staré Vsi vzpomínají na oběti útoku studenta ve škole
-
Desítky zraněných po nehodě lanovky v lyžařském středisku ve Španělsku. Lidé vypadli ze sedaček