Andrea Čánová: Světovost Ostravy

1. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostrava se už mnoho let snaží změnit pošramocenou pověst škaredého hornického města. Přáním všech patriotů i komunálních politiků je, aby turisté vnímali černou perlu Moravskoslezského kraje jako dynamické město. Teď se Ostrava stala světovou díky řidičům tramvají.

Poznámku, kterou právě slyšíte, píšu v úterý odpoledne. A tak vy, kteří mě posloucháte ve středu ráno, jste o mnoho chytřejší. Víte, jestli skutečně Ostravu ochromila stávka v městské hromadné dopravě a jak. Jestli se protest řidičů MHD za vyšší platy citelně dotkl životů Ostravanů.

Jistě ale chápete, že takové téma je pro novináře příliš lákavé, než aby ho nechal ležet ladem. A tak to risknu.

Stejně mě totiž na stávce zaujalo něco jiného než samotný spor mezi řidiči a vedením dopravního podniku. Stávka je totiž symbol mého zamilovaného velkoměsta Paříže. Patří k ní stejně jak Eiffelova věž a Louvre. Francouzi prostě stávkují rádi a často. Turista si tak nikdy nemůže být jistý, jak jeho naplánovaná cesta dopadne. Vše se dá ale v pomalém tempu kavárny nějak přežít.

Ostrava má tedy už také svou stávku a s nadsázkou řečeno dostala tak půvab světové metropole. Co se za dlouhé roky ne tak úplně úspěšně povedlo politikům, zvládli řidiči tramvají.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.