Andrea Čánová: Světovost Ostravy
Ostrava se už mnoho let snaží změnit pošramocenou pověst škaredého hornického města. Přáním všech patriotů i komunálních politiků je, aby turisté vnímali černou perlu Moravskoslezského kraje jako dynamické město. Teď se Ostrava stala světovou díky řidičům tramvají.
Poznámku, kterou právě slyšíte, píšu v úterý odpoledne. A tak vy, kteří mě posloucháte ve středu ráno, jste o mnoho chytřejší. Víte, jestli skutečně Ostravu ochromila stávka v městské hromadné dopravě a jak. Jestli se protest řidičů MHD za vyšší platy citelně dotkl životů Ostravanů.
Jistě ale chápete, že takové téma je pro novináře příliš lákavé, než aby ho nechal ležet ladem. A tak to risknu.
Stejně mě totiž na stávce zaujalo něco jiného než samotný spor mezi řidiči a vedením dopravního podniku. Stávka je totiž symbol mého zamilovaného velkoměsta Paříže. Patří k ní stejně jak Eiffelova věž a Louvre. Francouzi prostě stávkují rádi a často. Turista si tak nikdy nemůže být jistý, jak jeho naplánovaná cesta dopadne. Vše se dá ale v pomalém tempu kavárny nějak přežít.
Ostrava má tedy už také svou stávku a s nadsázkou řečeno dostala tak půvab světové metropole. Co se za dlouhé roky ne tak úplně úspěšně povedlo politikům, zvládli řidiči tramvají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.