Archiváři ostravské huti 20 let ukrývali unikátní Havlovu fotografii

22. prosinec 2011

Bylo to snad největší tajemství archivářů tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda – v trezoru skrývali unikátní fotografii Václava Havla. Neznámý autor ji pořídil v roce 1969, kdy se odboráři huti pokusili v ostravském kulturním domě uspořádat mítink.

Komunisté mítink nedovolili, a tak Václav Havel improvizovaně promluvil před stovkami lidí na zahradě kulturního domu a pro příštích 19 let to bylo jeho poslední veřejné vystoupení. Právě tam vznikla ojedinělá fotografie, která přežila totalitu v archivu průmyslového podniku.

Archiv bývalé Nové huti Klementa Gottwalda, dnes firmy ArcelorMittal Ostrava, je nízký domek na okraji průmyslového areálu.

„Vedu vás tady vedle do trezorovny, kde nemá běžný návštěvník neboli badatel přístup. Vy jste výjimka, protože chcete tak zvláštní věc. Tak vám ukážeme, kde fotografie Václava Havla byla uložena,“ říká zdejší archivářka Hana Sojková.

Přiznává, že se o fotografii báli, aby ji komunisté nezničili. Nikomu o ní neříkali a nikoho naštěstí nenapadlo ji hledat.

Ukrývaná fotografie vznikla na zahradě kulturního domu v Ostravě-Zábřehu, který v minulosti právě ostravské huti patřil.

„Teď jsme v místech, kde se na zahradě shromáždili účastníci toho manifestu,“ popisuje Alena Pflegerová z dnešního kulturního domu Akord. „To bylo skutečně jeho poslední vystoupení, potom byl uvězněn nebo už byl stop jakékoli jeho činnosti a byl zřejmě velmi hlídán,“ dodává.

Odborářům huti se v roce 1969 nepodařilo dostat dovnitř a tak Václav Havel mluvil ke stovkám lidí venku. Kulturní dům obsadili policisté i milicionáři a zaměstnance drželi vevnitř. Pracoval tam i dnes osmaosmdesátiletý Jaromír Nogol.

„Tak se barák zavřel, blízko byly milice, pobíhali tady policajti a říkali do vysílaček ‚jeřabinka, jeřabinka‘, tomu jsme se tenkrát smáli,“ vypráví ve svém bytě, kde na okně v kleci štěbetá andulka.

Spolu s kolegou Františkem, ale nakonec uniformy přelstili a Václava Havla poslouchali přes sklepní okénko.


Pátráme po svědcích události z června roku 1969, kdy Václav Havel vystoupil na zahradě bývalého Domu kultury NHKG v Ostravě-Zábřehu.

Pokud poznáváte někoho na snímku nebo víte, kdo je autorem fotografie, napište, prosím, na následující e-mailové adresy: rzp@ov.rozhlas.cz nebo archiv.ostrava@arcelormittal.com. Nebo nám také můžete napsat na adresu:
Redakce zpravodajství a publicistiky, Český rozhlas Ostrava, Dr. Šmerala 2, 702 00, Ostrava

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu