Aronie. Plody trpké chuti mají blahodárné účinky na organizmus

Plody arónie se podobají plodům jeřábu obecného, jen mají tmavou barvu

Malé černé bobule trpce svíravé chuti. To jsou plody černého jeřábu, čili aronie. Mají mnohé blahodárné účinky na náš organismus. Jsou plné vitamínů a dokonce prý dokáží léčit mnohé choroby a zpomalit stárnutí. Právě teď je nejvyšší čas je z keřů otrhat dřív, než to za vás udělají ptáci.

Pan Petr Šimeček pěstuje ve Starých Hamrech aronie. Větve černého jeřábu má naroubované na stromy červených jeřabin.

„Je to keř a je nízký, zavál by mi ho tady sníh. A kromě toho, když to dám na tu naši původní jeřabinu, tak ta má silný kořenový systém, že ty větve aronie mnohem lépe vyživuje, než kdyby to byl jen keř,“ vysvětluje pěstitel.

Plody sklízí zpravidla během září. „Chce to vystihnout období, kdy plody do sebe naberou slunce, jsou šťavnaté a ještě se nescvrkávají. Za mrazu už je pozdě,“ dodává.


Temnoplodec neboli aronie, také zvaná černý jeřáb, zahrnuje tři druhy opadavých keřů z čeledě růžovité. Je vzdáleně příbuzná hrušni a jeřábům. Jejich jedlé černé plody jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů a tříslovin.
Zdroj: Wikipedie

Metod na zpracování plodů černého jeřábu je podle něj hodně. „Má matka kuličky jeřabin přidávala do hruškového kompotu a ty hrušky zůstávaly tvrdé, nerozvařovaly se. Já z nich vytlačím šťávu, zasyrova zakonzervuji cukrem v poměru 1:1. Takže je to syrová šťáva konzervovaná cukrem. Vydrží vám i deset let,“ nabízí tipy na zpracování.

Ví také o pálení, výrobě likéru. Ten ale nedělá. Nicméně sladký sirup míchá s 40procentní kořalkou. „Vznikne tak griotka, ale je mnohem chutnější než ta z višní. Je o hodně lepší,“ přidává další tip.