Báňské záchranářství je náročná a riziková práce. A věnuje se jí unikátní expozice na Landeku

18. listopad 2021

Je to především náročná a riziková práce v podzemí, kam jsou záchranáři vysláni k důlnímu neštěstí. Velmi podrobný náhled pod pokličku nabízí unikátní tematická expozice v Hornickém muzeu na ostravském Landeku.

Báňské záchranářství v Hornickém muzeu je světově ojedinělá expozice. Návštěvníkům ukazuje náročnost profese a také to, jak se proměňovala v průběhu staletí. Představuje třeba unikátní soubor dýchací techniky. Nejstarší zdejší dýchací přístroj je z roku 1884 a vypadá jako stařičký potápěčský skafandr z Verneova románu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.