Barokní Nový zámek ve Studénce skrývá nejedno překvapení pro milovníky historie

6. březen 2018

Zámek ve Studénce znáte jako sídlo expozice výroby vagonů v tamní vagónce. Zajímavá je ale také samotná budova. Pod novodobými úpravami totiž skrývá nejedno překvapení. Třeba sklepení i se zazděnou podzemní chodbou anebo prostory bývalého fotoateliéru. Vedoucí muzea Bronislav Novosad je vrací do původní historické podoby.

„Tady potom jsou původní parkety, původní obložky kolem dveří a kolem oken. Místnost by v budoucnu měla být vrácena do podoby z doby Blücherů kolem roku 1890, 1900,“ doplňuje Novosad.

Celý zámek ve Studénce je podsklepený. „Ty sklepy samy o sobě jsou velice zajímavé. První taková prohlídka proběhla při akci Odpoledne na zámku, kdy ji navštívilo takřka 250 osob,“ připomíná vedoucí muzea a po točitém schodišti sestupujeme do sklepa.

Sklepní prostory jsou velice prostorné, s pozůstatky renesančního zdiva. A souvisí s barokní přestavbou za Řeplínských z Berečka v polovině 18. století.

„Tady jsme v takzvané zadní místnosti a odtud údajně vedla chodba do studny a pokračovala dále přes takzvaný Starý zámek a údajně až do Bravantic. Jisté je, že tu ten vstup byl. Dneska už je zabetonovaný,“ dodává ve sklepení zámku ve Studénce Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...