Barokní Nový zámek ve Studénce skrývá nejedno překvapení pro milovníky historie

6. březen 2018
Nový zámek ve Studénce

Zámek ve Studénce znáte jako sídlo expozice výroby vagonů v tamní vagónce. Zajímavá je ale také samotná budova. Pod novodobými úpravami totiž skrývá nejedno překvapení. Třeba sklepení i se zazděnou podzemní chodbou anebo prostory bývalého fotoateliéru. Vedoucí muzea Bronislav Novosad je vrací do původní historické podoby.

„Tady potom jsou původní parkety, původní obložky kolem dveří a kolem oken. Místnost by v budoucnu měla být vrácena do podoby z doby Blücherů kolem roku 1890, 1900,“ doplňuje Novosad.

Celý zámek ve Studénce je podsklepený. „Ty sklepy samy o sobě jsou velice zajímavé. První taková prohlídka proběhla při akci Odpoledne na zámku, kdy ji navštívilo takřka 250 osob,“ připomíná vedoucí muzea a po točitém schodišti sestupujeme do sklepa.

Sklepní prostory jsou velice prostorné, s pozůstatky renesančního zdiva. A souvisí s barokní přestavbou za Řeplínských z Berečka v polovině 18. století.

„Tady jsme v takzvané zadní místnosti a odtud údajně vedla chodba do studny a pokračovala dále přes takzvaný Starý zámek a údajně až do Bravantic. Jisté je, že tu ten vstup byl. Dneska už je zabetonovaný,“ dodává ve sklepení zámku ve Studénce Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • památky
  • zámek
  • Studénka