Batikované a zelové kraslice Marie Vlčkové
I kraslice se mohou stát uměleckými díly a ty z dílny Marie Vlčkové z Uherského Ostrohu jsou toho dokladem. Marie Vlčková vyrůstala v prostředí, kde se generace žen odedávna věnovaly zdobení kraslic a navazovaly na tradici se znalostí lokálního výtvarného stylu.
Jejími vzory byly maminka, babička a tety a Marie Vlčková díky nim precizně ovládá ornamentálně složité drobnokresebné motivy typické pro Uherskoostrožsko, které pocházejí z 19. století. Vynikají technickou dokonalostí, často až virtuozitou ve zdrobňování motivů a zhušťování geometrických sítí.
Její batikované a zelové kraslice jsou vyráběny speciálními technikami a paní Marie si dokáže vyrobit i veškeré nástroje na jejich zdobení. Za svůj um dostala jako jediná v republice v tomto oboru od ministerstva kultury titul „nositelka tradice lidového řemesla“. Do její dílny se za tajemstvím krásných velikonočních kraslic vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.