Beatles: All Together Now

13. leden 2022

Album skupiny Beatles Yellow Submarine obsahovalo pouze čtyři originální skladby a proslulo ještě dalšími zajímavostmi.

Album Yellow Submarine skupiny Beatles se může pochlubit několika zvláštnostmi, které daly podnět k četným diskusím. Ozvaly se dokonce i hlasy, že by se toto LP nemělo považovat za jedno ze série klasických alb liverpoolských brouků, neboť podstatnou část desky, a to celou druhou stranu, nahrál producent George Martin se svým orchestrem. Jednalo se o hudbu k animovanému filmu Žlutá ponorka, a co se týkalo písniček Beatles, některé z nich už byly použity na jiných deskách.

Samotná skladba Yellow Submarine napadla Paula McCartneyho už v roce 1966. Věnoval ji dětem a s textem mu trochu vypomohl zpěvák Donovan. Ve skladbě prý není jediné složité slovo, což právě dětem vyhovuje. Pro Ringo Starra, který zpívá sólový part, to byl největší hitparádový úspěch. Vydání alba se zpozdilo. Mělo vyjít v prosinci 1968, ale nakonec se tak stalo až 17. ledna v následujícím roce. A Yellow Submarine byla druhou LP deskou, která se nedostala na první místo. Byla druhá, ale Beatles z toho vrásky mít nemuseli. První místo obsadilo jejich Bílé double album.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser