Beskydské Trojanovice zkrášlí nové sousoší. Vzniká v ateliéru místního výtvarníka

8. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výtvarník Pavel Cupák při práci

Doširoka rozkročený a v majestátní výšce bude zanedlouho kontrolovat svoje beskydské hory. Symbolický Valach vzniká v ateliéru sochaře a výtvarníka Pavla Cupáka v Trojanovicích a zanedlouho společně s ovečkami ozdobí vznikající obecní náves. Nahlídneme, jak se v dílně rodí.

Trojanovice na Novojičínsku zkrášlí nové sousoší. Bronzový odlitek urostlého Valacha s ovečkami nechá obec instalovat na návsi mezi školou a nově vznikajícím informačním centrem. Autorské dílo místního sochaře Pavla Cupáka bude symbolickou bránou na Valašsko a do Beskyd a připomene pasekářskou historii obce.

Obec se tak rozhodla navázat na svou historii a navíc turistům a hlavně dětem nabídne nové atraktivní místo. Čtyřsoší Valacha s ovcemi ponese i poselství: člověk v horách nebo člověk v krajině.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.