Bezinka, kosmatice, smrdibez nebo kozičky aneb květnové bylinky jsou v kurzu

Mezi velmi uznávané květnové bylinky patří kontryhel a bez černý. Kontryhel je luční bylinka, kterou najdete na okrajích lesů nebo na mokrých loukách.

Kontryhel by měly užívat především ženy. Podporuje totiž léčbu mnoha gynekologických obtíží a má protizánětlivé účinky. Výborně pomáhá také při nadměrném zadržování vody a dokonce i při hubnutí.

Druhou účinnou léčivkou je květ černého bezu. Nejenomže vyvolá pocení, ale výborně ničí bakterie. Proto se podává při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce a horečkách. Skvělý je i při zažívacích potížích.

Zmínit musíme i sirup z květu černého bezu. Myslím, že snad všichni máme nějaký rodinný recept na tento zdravý a osvěžující nápoj. Tak je na čase ho zase po roce najít a vyrazit na sběr.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.