Bílovecká knihovna vám kromě knížek půjčí i semínka. Vracíte z vlastní úrody

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Semínkovna Nové Město na Moravě

Chcete si vypěstovat vlastní rajčata, fazole nebo pohanku a nechce se vám kupovat semínka? Nevadí. V bílovecké knihovně vám je půjčí zdarma. Podmínkou je ale po úrodě semínka vrátit.

Bílovecká knihovna rozšířila sortiment. Kromě románů, detektivek a knížek pro děti nabízí lidem k vypůjčení také semínka. Na výběr jsou různé druhy zeleniny, bylinek i květin.

„U nás jsme si s tím nápadem pohrávali několik měsíců, ale neměli jsme semínka. A nechtěli jsme je kupovat. Asi to tak mělo být – ozvala se mi známá, která měla hodně semínek a ptala se, jestli nechceme udělat semínkovnu. A já na to – to je super, my chceme semínkovnu a nemáme semínka,“ vzpomíná knihovnice Jana Klazarová.

Hned vedle výpůjčního pultu tak teď v bílovecké knihovně najdete kartonovou krabici, která je rozdělená na malé popsané přihrádky. V nich jsou semínka dýně, cibuloviny, rajčata, luštěniny... A není jich tady málo. Jsou v papírových pytlících.

Posbírat semínka místních květin či zeleniny, označit je a uložit do krabice. A pak je umístit na veřejném místě, kde si pro ně lidé mohou zadarmo chodit a naopak je zase nosit. To je princip semínkoven, které se šíří Českem. Myšlenka společného sdílení osiva k nám přišla z Francie.

Jsou zde také semínka různých bylinek – například šalvěj, česnáček lékařský, ostropestřec. „Zrovna bylinky si pěstujeme i sami tady pod knihovnou,“ dodává knihovnice.

Semínka v knihovně půjčí lidem, i když nejsou zdejší registrovaní čtenáři. Podmínkou je, aby dorazili v pracovní době.

Spustit audio
autor: mot

Odebírat podcast

Související