Bílovecký zámek bude sloužit jako hotel

11. srpen 2004

Plány na rekonstrukci zámku v Bílovci na Novojičínsku mají po dlouhé době konkrétní podobu. Radnice už má připravený projekt přeměny místní dominanty na luxusní hotel a restauraci. Stane se tak ale pouze v případě, že město bude úspěšné při čerpání evropské dotace.

Oprava zámku má zahrnovat nové fasády, úpravy nádvoří, zásahy do zámeckých zahrad a také stavbu nových příjezdových komunikací. To všechno má stát zhruba sto miliónů korun. Případný zisk dotace by znamenal úhradu 75 procent všech nákladů. Odborníci, kteří už dotyčný projekt znají, ho označili za jeden z nejlépe připravených v Moravskoslezském kraji. Šance na evropské peníze tedy není jen teoretická. Bruselské ano by znamenalo, že rekonstrukční práce by se mohly rozběhnout ještě v letošním roce.

Neméně důležité bude výběrové řízení na budoucího provozovatele hotelu a restaurace. "Pokusíme se mu nabídnout celý zámek, to znamená, že ty multifunkční prostory může využít pro ty činnosti, aby restaurace a hotel měly stálou klientelu. Pokud bychom takového partnera nenalezli, uvažujeme o řadě aktivit - hovořili jsme s myslivci, kteří mají velký zájem nabídnout svoje služby budoucím hotelovým návštěvníkům, hovořili jsme s různými neziskovými organizacemi, takže máme plán ve dvou liniích, který bude záležet na tom, jakého najdeme provozovatele zámku," upřesnila bílovecká starostka Sylva Kováčiková.

Bílovecký zámek

V ideálním případě by celá rekonstrukce zámku v Bílovci mohla skončit do roku 2007. Dotační podmínky jsou však takové, že ani pak by ještě město nemohlo slavit. "Musíme prokázat, že to, co jsme investovali, bude fungovat. Pokud tedy hovoříme o restauraci a hotelu, tak ty musí po dobu nejméně pěti let prokázat, že všechny ukazatelé, které si plánujeme, budou splněny," doplnila starostka.

V případě úspěšného dokončení město plánuje i druhou etapu rozsáhlé rekonstrukce. Ta se má týkat prostor v podzámčí. V něm by měl vzniknout komplex krytého a venkovního bazénu. Počítá se i s novým parkovištěm a dalšími terénními úpravami. Náklady se mají opět pohybovat kolem stovky miliónů korun.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio