Biologové zkoumali neudržovanou městskou zeleň a narazili na překvapivé druhy

1. květen 2025 12:41

Vědci z ostravské přírodovědecké fakulty zkoumali přírodu v centru krajské metropole. Na neudržovaných plochách městské divočiny našli místa, která jsou až překvapivě plná života. Na některých lokalitách také objevili vzácné druhy hmyzu.

Adam Mikunda z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity z podzemní pasti – tedy dvou plastových kelímků zakopaných do země tak, aby do ní napadal hmyz, vytáhl asi 10 velkých brouků, střevlíků fialových, kteří jsou takzvaně bioindikační. „Když máte nějaký dobrý bioindikační druh, znamená to, že lokalita je něčím zajímavá a proto se tam ten druh vyskytuje, říká.

Tady jsme ale v opravdu specifických přírodních podmínkách. Stojíme nadohled od obchodního centra Futurum. Dříve tu bývala asfaltová plocha, která časem zarostla a dnes to tu připomíná mladý les. Vědci tady ale našli třeba hranostajníka osikového, vzácného nočního motýla, nebo kriticky ohroženou kudlanku nábožnou.

„Těm městským plochám se nevěnuje tolik pozornosti, ale aktuálně se ukazuje, že se tam překvapivě vyskytují i druhy, které jsou třeba teplomilnější, kterým dokonce třeba i člověk mohl nějakým způsobem pomoct šířit. Zjišťujeme, že i tyto plochy můžou překvapivě hostit zajímavé, chráněné druhy,“ vysvětluje biolog Stanislav Ožana.

V šesti lokalitách vědci našli tisíce druhů rostlin a živočichů. Výsledky biologové využijí, když budou navrhovat doporučení na údržbu parků, která je blízká přírodě.

Spustit audio