Blues v podání Berlíňana Stefana Diestelmanna. I to nabídl jeden z Folkových kolotočů

17. květen 2022

Zahraniční písničkáři jsou zvláštní kapitolou Folkových kolotočů. Sice se organizátoři snažili do Ostravy cizí hudebníky přivést, ale, jak připomíná Milan Kaplan, nebyla to žádná sláva.

„Já jsem chtěl třeba Poláka Grechutu, jenže tomu rozumíme jen my v Ostravě. A všichni ti, co přijeli z okolí, když jsem jim pouštěl nahrávky dopředu, tak kroutili hlavou a nerozuměli ani slovo,“ popisuje Milan Kaplan, který před lety stál u zrodu Folkových kolotočů.

„Potom jsem chtěl někoho z Ruska. Měli jsme kontakt na ruské písničkáře, ale když jsem to pouštěl tady doma, tak nic. Já jsem byl okouzlený, ale ti, kterým jsem to pouštěl, se na mne dívali jako na střeleného. Tak jsem se smířil s tím, že to asi nebude,“ dodává Kaplan.

Jenže do toho zavolali z nějaké agentury. „Bylo to přes Vídeň, nějak složitě. A přijel sem jeden z Rumunska a druhý z Berlína. Rumun byl průšvih – nikdo to pořádně neposlouchal a on se naparoval, jako by byl na Sokolovské politické písni... Na druhé straně ten Stefan Diestelmann, ten byl skvělý,“ dodává Kaplan.

A právě blues v podání Stefana Diestelmanna si poslechněte v dalším vydání naší rubriky Perličky z Folkových kolotočů, kterou vysíláme u příležitosti návratu tohoto festivalu. Jubilejní 10. ročník nabídne první víkend v červnu program na sedmi venkovních i vnitřních scénách Kulturního Domu Poklad v Ostravě-Porubě.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová