Bob Dylan: I Want You

24. květen 2022

Amerického zpěváka Boba Dylana těžko zařadíme do nějaké hudební kategorie. I když ho mnozí stále spojují s folkovou muzikou, on sám vždycky tvrdil, že je zkrátka rokenrolový zpěvák. Padesát let se pohybuje na umělecké scéně a kromě hudby je ceněn i jako literát.

V padesátých letech, od kdy se píšou dějiny rockové hudby, byla tato muzika pokládána za krátkodobou módu a jakousi vzpouru dospívající mládeže. V následujícím desetiletí, tedy v letech šedesátých, už i hudební recenzenti píšící do seriózních novin začali hudbě, kterou široká posluchačská obec stále považovala za novou, věnovat větší pozornost. A také opatrný respekt. Jedním z důvodů byla tvorba Beatles, Beach Boys a pro mnohé hlavně Boba Bylana.

Zatímco život a rodinné zázemí u prvních dvou zmíněných skupin bylo známé, Dylan zamlžil svou minulost nesčetnými historkami o tom, jaká byla jeho cesta na rockový Olymp. Od chvíle co odešel z domova, měnil svou osobnost často. Jeho otce Abe Zimmermana silně rozčílilo, když se v jednom novinovém rozhovoru dočetl, že jeho syn tvrdí, že je sirotek, a že ho vychovali indiáni. Jeho známí tvrdili, že byl vlastně stále na útěku, aby unikl své minulosti. Tento jeho stav je srovnáván s Jackem Keroackem. Jezdil stopem po celých spojených státech, cestoval v dobytčích vagónech a kde to šlo si zaznamenával zážitky a pocity, které se staly inspirací pro jeho písničky.

Za 50 let své hudební kariéry experimentoval s mnoha tradicemi světové hudby. Od folku, blues a gospelu, rokenrolu a rockabilly. A též k anglickému, skotskému a irskému folku, nevyhnul se ale ani jazzu a swingu. Písnička I Want You vyšla v r. 1966.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...