Bohumín byl po 59 letech znovu osvobozen

Bunkr

Stovky lidí se v Bohumíně vrátily o 59 let zpět. Tamní klub vojenské historie společně s kamarády z Otrokovic uspořádal rekonstrukci bitvy o osvobození města. Stejně jako před lety i tentokrát Rudá armáda prolomila německou obranu a obsadila vojenský bunkr MO S-5 "Na trati". Na obou stranách bojovala stovka mužů v dobových uniformách a k vidění byla i historická vojenská technika.

Rekonstrukci bitvy, která byla v roce 1945 součástí Ostravské operace, sledovalo u vojenské pevnosti kolem 4000 diváků. Vzhledem k tomu, že se ve skutečnosti bojovalo v Šunychlu (nedaleko od místa rekonstrukce bitvy), nebylo osvobození Bohumína přesnou historickou rekonstrukcí, ale spíše zábavným představením.

Show Osvobození Bohumína přinesla devět bojových scén. Diváci byli například svědky útoku partyzánů na německo-polskou celnici a následného boje s oslabenou německou posádkou. K vidění byli také prchající civilisté, které zadržela německá hlídka. Došlo i na dělostřeleckou palbu, když se Rudá armáda pokusila prolomit německou obranu.

00223860.jpeg

"Bylo to dost zajímavé, protože my - jako mladší ročníky jsme to nezažili. Bylo to fascinující a běhal až mráz po zádech, když viděl to, co se vlastně tehdy před lety dělo," řekla například paní Vlaďka. Že za podívanou zaplatila padesát korun, rozhodně nelitovala.

Podobnou akci uspořádal místní klub vojenské historie vůbec poprvé. Kdy svede Rudá armáda o bunkr Na trati s nacisty další boj, ale zůstává otázkou. V blízkosti bunkru, který je pozůstatkem předválečného opevnění, totiž povede dálnice D47. A to je problém, říká předseda Klubu vojenské historie Bohumín Pavel Bílek. "Bunkr už byl vyhlášen kulturní památkou, takže ten postižen nebude. Stavět se ovšem bude v okolí a na staveništi nemůže bojovou ukázku pořádat. Možná časem."