Bouřky poničily i 150 hrobů v Těšíně, většina z nich byla bez pojištění

9. červenec 2024 06:20

Více než 150 poničených hrobů si vyžádala bouřka v Českém Těšíně na konci června. Jejich majitelé teď zjišťují, že musí opravy zaplatit ze svého. Většina z nich ani netušila, že by měli mít hrob pojištěný. Nečekané náklady se mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun.

Irena a Alfred chodí na centrální hřbitov k hrobu maminky. Po bouřce z konce června má zničenou náhrobní desku. „Ptali jsme se a asi nám nikdo nic nedá, budeme to muset zaplatit sami. Že prý jsme měli být pojištění, o čem jsme vůbec nevěděli,“ říká paní Irena.

Podobně překvapených jako oni je teď  v Českém Těšíně hodně rodin. Volají i na krizovou linku radnice. Tam s nimi mluví Júlia Holienčinová. „Mám spoustu takových telefonátů, kdy mi lidé říkají, že to snad ani není možné, že něco takového existuje. Je to pro ně stresující situace,“ říká.

Pár stovek ročně

Podle Lenky Slabejové z České asociace pojišťoven hrob pojistit lze. Někdy jako připojištění k ochraně domu a bytu, někdy zvlášť. Připouští ale, že to klienti moc nevyužívají. „Běžné to příliš není, to je pravda, na druhé straně pokud máme nějakého finančního poradce, tak by tudle eventualitu nám měl nabídnout v momentě, kdy si sjednáváme pojištění bytu nebo domu,“ radí Slabejová.

Jak dopadl hrob po bouřce, přišla zkontrolovat i paní Jana s rodinou. O možnosti, že ho mohla proti řádění připojistit, nevěděla. „Obnovuji pojistku na domácnost, ale nečetla jsem vůbec, že by tam bylo něco o hrobech,“ říká.

Podle údajů ze srovnávačů cen pojištění hrobu typicky přijde na několik set korun ročně.

Spustit audio