Bruntálskou radnici ovládli studenti

16. červen 2004

Městský úřad v Bruntálu omládl. Na stáži mezi úředníky je totiž v tomto týdnu několik studentů bruntálských škol. Středoškoláci se zapojili do projektu Mládí řídí město a teď se seznamují s tím, jak takový úřad funguje. Projekt vymyslelo občanské sdružení Podané ruce. Díky tomu má teď Bruntál stínové vedení radnice i odborů městského úřadu.

Zhruba sedmnáctiletí studenti předložili návrhy, co by se ve městě mělo změnit. Podle místopředsedy občanského sdružení Podané ruce Ivana Haldy středoškoláci kritikou nešetřili. "Vadí jim například neudržované komunikace, prázdná pískoviště a neudržované lavičky na sídlištích, rekonstrukce společenského domu," vyjmenoval Ivan Halda.

Na stáži v bruntálském městském úřadu je v tomto týdnu šest středoškoláků. Studentka druhého ročníku gymnázia Eva Kolářová je stínovou vedoucí odboru regionálního rozvoje. Zaměřila by se více na rozvoj cestovního ruchu. "Určitě bychom se orientovali na polské občany a na rozvoj cestovního ruchu Jeseníku, zimních sportů, ale i letních - třeba koupání na Hartě a podobně." Bruntál pak podle Kolářové potřebuje zlepšit úroveň služeb pro turisty, zejména ubytování a stravování. Je jí celkem jasné, co chybí. "Určitě to jsou finanční prostředky, které nejsou k nalezení. A když už se naleznou, tak cesta k nim je velice složitá, co se týče například projektů Phare a Evropské unie."

Studenti jsou na stáži v městském úřadu dva dny. Vyptávají se a zjišťují, jak úřad funguje a co úředníci dělají.

"Nepřekážejí nám, naopak," tvrdí Slavoboj Rauš z odboru regionálního rozvoje. "My jsme rádi, když řeknou svůj nápad, protože když dělá člověk tu práci řadu let, tak má - jak se říká někdy klapky na očích. Vnášejí nové prvky, postřehy a nápady do té práce. Vítáme to."

Po ukončení stáží vytvoří studenti stínovou městskou radu i zastupitelstvo a společně vypracují projekt, patrně na obnovu dopravního hřiště. Se svým záměrem pak seznámí zvolené zastupitele i vedení města.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio