Brušperští svůj les dolům prodat nechtějí

12. červen 2004

V Brušperku na Frýdeckomístecku rozhodovali nejen o složení Evropského parlamentu, ale i prodeji obecního lesa. Souběžně s eurovolbami tam totiž lidé v místním referendu hlasovali, jestli prodají obecní pozemky OKD. Důlní společnost je potřebuje pro rozšíření těžby. Odpůrci prodeje mají strach, že Brušperk přijde o velký kus zeleně. Komunální problém přitáhl do volebních místností velký počet lidí a tím se zvýšila i účast v eurovolbách.

O obecní les má zájem OKD, protože pozemky potřebuje pro rozšíření těžby. A nenabízí málo - přes dvacet miliónů korun. Starosta Ivan Krupnik nezastírá, že s takovou sumou by mohli v obci rozjet investice o jakých se jim dosud ani nezdálo.

Naopak iniciátorka referenda proti prodeji obecního lesa Ludmila Ranochová říká, že peníze nejsou všechno, a má strach, že by městečko, kterému se přezdívá lašský Betlém, přišlo o kus zeleně.

Plakáty o referendu zaplavily celý Brušperk, městečko s asi třemi tisícovkami obyvatel žije problémem kolem prodeje obecního lesa. Místní říkají, že právě osud obecního lesa je přitáhl do volebních místností - a tím se i zvýšila účast v eurovolbách.

Zájem o budoucnost lesa přitáhl k urnám přes 60 procent oprávněných voličů. Přes osmdesát procent z nich si nepřeje les prodat.

autor: ada
Spustit audio