Bruzovické muzeum se po roce existence rozšíří o venkovní expozici

12. únor 2015

Bohatá minulost, dobrá vůle starosty, ochota občanů a mravenčí práce dvou historiků. To vše stálo na počátku vzniku muzea v Bruzovicích na Frýdecko-Místecku.

Není to jen tak obyčejná venkovská expozice. Právě díky pečlivému přístupu manželů Pavly a Davida Pindurových, historiků Muzea Těšínska, získalo opravdu profesionální ráz. Ale rozhodně ne nudný. Kde jinde byste také našli kompletní ševcovskou dílu či dveře z hospody svědčící o tom, kdo zde pil na sekyru.

„S manželkou jsme se jako historici dějinami této obce zabývali už delší dobu, takže podklady pro tvorbu textové části expozice – to už byl výsledek nějakých dřívějších několikaletých výzkumů. Horší to bylo s exponáty, tam bylo třeba začít doslova na zelené louce a vypravit se za místními starousedlíky, oslovit je, vypůjčit nebo získat předměty pro připravované muzeum,“ popisuje začátky David Pindur.

Manželé občany oslovili a řada z nich jim vyšla vstříc, když jim dlouhodobě zapůjčila nebo věnovala celou řadu krásných předmětů. A stálá muzejní expozice s názvem Bruzovice. Z minulosti slezské obce se mohla otevřít.

Iniciátorem je bývalý starosta Bruzovic Antonín Kwaczek, který se inspiroval v obcích v okolí. „Hodně se mi líbilo v Raškovicích a začal jsem uvažovat, jak to udělat u nás,“ vzpomíná.

Čtěte také

Na jaro se ve vesnici chystá otevření nově opraveného větrného mlýnku, který bude jakousi součástí této muzejní expozice.

„Pochází z Bruzovic, byl převezený na to místo, kde je nyní, nedaleko obce. Jsou tam původní věci, exponáty. Mlýnek je funkční a bude na předvedení. Nedaleko je památný strom, takže hezké prostředí. A my tomu říkáme venkovní expozice muzea Bruzovice,“ dodává bývalý starosta.

Do minulosti této slezské obce můžete podrobněji nahlédnout v audio záznamu našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...