Buchty s meruňkami. Právě je na ně ten nejlepší čas
Nejenom ovocné knedlíky, koláče a džem. V tomto meruňkovém čase se určitě hodí i recept na vynikající buchty.
- 350 g polohrubé mouky
- 60 g moučkového cukru
- 20 g droždí
- 30 g vlahého másla
- 30 g vlahého sádla
- cca 200 ml vlažného mléka
- 1 vejce
- strouhaný muškátový oříšek, citronová kůra
- sůl
- sádlo a máslo na pečení
- Na náplň: cca 10 ks větších meruněk, trochu krystalového cukru na oslazení meruněk
Z droždí, lžičky cukru, trošky mouky a několika lžic vlažného mléka připravíme kvásek. Do mísy prosejeme mouku, přidáme zbylý cukr, sůl, rozpuštěné máslo i sádlo, citronovou kůru a špetku nastrouhaného muškátového oříšku a vykynutý kvásek. Vlažným mlékem, do kterého jsme rozkvedlali vejce, zaděláme těsto, které řádně propracujeme, až se na jeho povrchu tvoří puchýřky. Povrch těsta poprášíme moukou a na teplém místě necháme vykynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 15 – 20 stejných kousků, které na pomoučeném vále vytáhneme do tvaru placiček. Na každou položíme půlku vypeckované meruňky, trochu ji posypeme krystalovým cukrem a upravíme do tvaru buchtiček. V pekáči rozehřejeme sádlo s máslem a připravené buchty do něj naskládáme. Každou po stranách potřeme rozpuštěným tukem a ještě chvíli necháme kynout. Pečeme v dobře vyhřáté troubě při cca 160 °C do červena. Řídíme se typem použité trouby. Upečené buchty přendáme na tác a pocukrujeme.
Miroslava Kuntzmannová
Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.