Budišovské letnice, Festival v ulicích, odemykání Odry. Vyberte si z našich tipů

20. červen 2024

Kam za kulturou, zábavou, pohodou v pátek a o víkendu? Pokud ještě nemáte jasný plán, nechte se inspirovat naší nabídkou.

Festival v ulicích

Letošní ročník Festivalu v ulicích Art&Life nabídne v ostravské části Poruba 200 umělců z 20 zemí. Uskuteční se 21. a 22. června. Souběžně s ním se bude v Domě kultury Poklad konat i mezinárodní prezentační festival pro vybrané kapely Czech Music Crossroads.

Program Festivalu v ulicích letos nabídne nejen hudební program na devíti scénách. Dorazí hudebníci z Čech, Polska, Francie, Itálie i z Koreje a africké Guineje.

Českou hudební scénu bude reprezentovat kapela Acoustic Irish, která se prezentuje kombinací irské hudby s nádechem beskydských hor. Představí se i Duo KuKačka, což je projekt ostravského hudebníka a člena dnes už neexistující skupiny Robson Pavla Kučery. Festival nabídne i nehudební program. Chystají se taneční a divadelní představení i ohňová show.

Přesný program najdete na webu festivalu, všechny koncerty jsou přístupné zdarma.

Sara Twister

Pivobraní Nový Jičín
Pátek a sobota v Novém Jičíně patří Pivobraní. Na Masarykově náměstí nejen ochutnávat zlatavý mok, ale také se bavit. V pátek od 17 hodin třeba s imitátorem Petrem Jablonským. V sobotu pak program začíná už v 11 hodin dopoledne a večer se můžete vydat na kapelu Čechomor.

Bleší trhy pro hafany
V Dobré u Frýdku-Místku v pátek začínají třídenní Bleší trhy pro hafany. Stavit se můžete mezi 10. a 18. hodinou na hřiště u místní základní školy. Připraveny jsou i atrakce pro děti a tvořivé dílny.

Budišovské letnice
To je další z řady open air festivalů, které se v těchto dnech u nás konají. Tento je dvoudenní a kromě muziky nabízí také řezbářskou show či sobotní Letnicové burácení motorek. Páteční program začíná v 16 hodin koncertem Reného Součka. Letos vystoupí No Name, Buty, Žlutý pes, Divá Bára, Paulie Garand & Kenny Rough.

Ondřej Hejma

Akce i pro děti

Pokud přemýšlíte, jak zabavit své děti, vezměte je na ostravskou Černou louku. Ta totiž dnes od 9 hodin patří pohádkovému festivalu Kinderland.

Na oslavu Svatojánské noci jste v sobotu zváni do Vrbna pod Pradědem do areálu Rákosí v Mnichově. Od 15 hodin je připravena celá řada aktivit zejména pro děti, dámy mohou soutěžit o nejkrásnější svatojánský věneček a v 18 hodin bude zapálena svatojánská vatra.

V Krnově se můžete v sobotu vydat na folklorní festival Řecké dny. Program začíná ve 14 hodin na zahradě Střediska volného času Krnov.

A zrovna tak folkloru bude patřit sobotní odpoledne v parku PZKO v Bystřici na Třinecku. V 15 hodin tam totiž začíná Mezinárodní svatojánský folklorní festival.

Přivítat blížící se prázdniny můžete v neděli se svými dětmi ve venkovním areálu střediska Střelnice v Českém Těšíně. Program s vodnickou tematikou nazvaný Vodník Pěnkava z Pěnkavova dvora připlouvá, začíná v 15 hodin.

Worskhop pro děti

Svatojánská noc na Hukvaldech
Mystickou noc můžete v sobotu prožít na hradu Hukvaldy. Program Svatojánské noci tam začíná o půl sedmé večer divadelním představením Zkrocení zlé ženy a vyvrcholí Ohňovou show ve 22 hodin.

Víkend na Sovinci
Hrad Sovinec skládá tento víkend poctu svým zakladatelům. Návštěvníky přenese do období gotiky a rané renesance, a to prostřednictvím šermířů, divadla i hudby. Hrad je otevřen mezi 9. a 18. hodinou.

Odemykání Odry v Bohumíně

Sezónu na Odře tradičně zahájí slavnostní odemykání meandrů. Vodáci se sejdou v sobotu 22. června dopoledne u nástupního místa ve Starém Bohumíně. Už o den později, v neděli 23. června, spustí pravidelný provoz na řece městská půjčovna lodí, kterou radnice už více než deset let provozuje prostřednictvím Sboru dobrovolných hasičů ve Starém Bohumíně. V provozu bude o víkendech a státních svátcích až do prvního zářijového týdne.

Pět velkých meandrů na horním toku Odry jsou přírodním unikátem, který nemá v celé Evropě obdoby. Pestrý ekosystém s lužními lesy a vzácnými živočichy si tak můžete prohlédnout přímo z hladiny řeky.

Vodní prohlídka evropského unikátu, meandrů Odry v Bohumíně
Spustit audio