Bystřice na Frýdecko-Místecku je jednou z obcí v kraji, kde najdete starodávný dřevěný kostel

2. leden 2015

Římskokatolický dřevěný kostel v Bystřici na Frýdecko-Místecku míval kdysi takzvanou sobotu. Dřevěný ochoz kolem svatostánku dnes ale nenajdete. Magazín Křížem krajem zjišťoval, proč a kdy zmizel. Kromě toho se taky dozvíte, že kus oltáře z bystřického kostela zdobí kapli polského státníka a že kostelní květinářka dokonce absolvuje školení na vázání květinové výzdoby.

V kraji není mnoho obcí, které se mohou pyšnit původními dřevěnými kostely. Jeden takový stojí v Bystřici a je kulturní památkou. Dřevěnou stavbu krytou šindelem v obci minete jen těžko, ostatně za návštěvu rozhodně stojí.

Římskokatolický kostel Povýšení svatého Kříže má taky zajímavou historii. Jak jsme zjistili, původně stála na jeho místě dřevěná modlitebna a sloužila víře evangelické.

Už pár let se o něj svědomitě stará kostelnice Vanda Teofilová. Co takový úklid a údržba kostela obnáší a jak si člověk poradí třeba s kostelními pavouky? Dozvíte se poslechem záznamu magazínu Křížem krajem (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku). Historii pak přiblíží znalec místních dějin Ladislav Olšar.

Spustit audio