Celý život pracoval jako havíř, teď svou profesi převádí do maleb a ilustrací
Obrazy malíře Františka Procházky z Dolních Datyní na Karvinsku dopodrobna vykreslují hornické prostředí. Horníky v šachtě, vybavení, podmínky pod zemí. Řemeslo by se z nich dalo skoro vyučovat.
Ročník 1939 a čtyřicet odfáraných let. To je někdejší havíř, dnes penzista František Procházka z Dolních Datyní. Co tohoto muže ovšem taky charakterizuje, je štětec a malířské plátno. K umění sice inklinuje celý život, jenže malířské řemeslo se naučil až v pokročilém věku.
Související
-
Obraz svatého Václava a tramvaje u šachty má kostel v Ostravě-Michálkovicích
Rarita vznikla někdy v polovině 20. století a na zdi kostela je dodnes. Autor tramvaj zachytil před nedalekým dolem Michal a téma těžby netradičně spojil s náboženstvím.
-
O galerii na bíloveckém zámku se stará malířka Rosana de Montfort
Už jste někdy zavítali do Galerie Moritz na zámku v Bílovci? Vezmeme vás na rozhlasovou návštěvu ke galeristce, kurátorce a malířce Rosaně de Montfort.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.