Centrum telemedicínských služeb v Moravskoslezském kraji rozšiřuje služby
Služby telemedicíny v Moravskoslezském kraji se rozšíří. Nově tak lidé budou moci získat například i léky. Takzvané TeleMedPointy už v regionu fungují na pěti místech. A to v odlehlejších obcích. Radnice vyhradily pro zdravotnické přístroje speciální místnosti. A dvakrát týdně je přijíždějí obsluhovat sestry. Po povodních začaly vyrážet za pacienty i domů.
Zdeněk Románek využívá službu telemedicíny už několik měsíců. „To je pro mě velikou úlevou, protože chodím k doktorovi, ale ten mi třeba řekne, přijďte za tři měsíce. Kdežto tahle pravidelnost, která mě vlastně hlídá jako seniora v mém věku, je neobyčejně úžasná,“ pochvaluje si.
Čtěte také
Do domu pana Románka dochází pravidelně sestra Radka Droběnová. Měří mu tlak, cukr v krvi, dělá EGK i spirometrii. „Jezdím tady pravidelně dvakrát týdně. Ty lidi mám rozdělené, abych na ně měla dostatek času. Mám v průměru osm klientů denně. Víc klientů mám v tom spodním Zátoru, kde lidi postihla povodeň a potřebují větší psychickou podporu – dost se to odráží na jejich zdravotním stavu,“ popisuje sestra.
Služba telemedicíny na Bruntálsku po povodních proměnila svou formu. „Měli jsme TeleMedPoint přeměněný na místnost pro humanitární pomoc. Přirozeně se nám posunula ta služba do terénu. Na obcích nám starostové vytipovali občany, kteří by možná potřebovali pomoct. Nejdříve to byli tři, čtyři, pak se přidali další, no a pak se to rozneslo po vesnici,“ potvrzuje vrchní sestra Jindřiška Kosinová.
Data z měření se zanáší do online kartotéky, ke které má přístup i praktický lékař. Systém sám vyhlásí alarm, pokud je naměřena hodnota pod nebo nad limitem. Aktuálně v Moravskoslezském kraji funguje pět TeleMedPointů – například na Bruntálsku ještě v Široké Nivě a v Beskydech v Bílé a v terénu dvě sestry. „Všechny potíže, které my sledujeme, jsou ve spojitosti se stářím,“ dodává Kosinová.
Od začátku provozu v kraji sestry provedly celkem 8.724 měření. Aktuálně telemedicínu využívá 398 obyvatel a stále přibývají. Nově budou terénní sestry rozvážet léky i zdravotnické pomůcky. Díky podpoře Moravskoslezského kraje je služba zdarma.
Související
-
Medicína na dálku. Nové trendy v péči o pacienty zkoušejí lékaři v Třinci
Hostem je Jan Chovančík, primář nového Telemedicínského centra Nemocnice Třinec-Podlesí. Zázemí tam mají biotechnici i lékaři, kteří se mohou věnovat pacientům i na dálku.
-
Šmírování, které dává smysl. Vědci testují nové technologie pro bydlení seniorů a postižených
Vysoká škola báňská v Ostravě otevřela laboratorní home care byty. Součástí jejich vybavení třeba elektronický dávkovač léků anebo brýle ovládané pohledem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Party stan, zmizelé dary a předražená slivovice: elitní detektivové odložili další tři kauzy exkancléře Mynáře
-
Do armády, do porodnic a rusifikovat. Unesené děti má Putin za válečný nástroj, říká bývalý ombudsman
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo