Cenu města Havířova za rok 2017 získal válečný hrdina Jan Ihnatík

7. březen 2018
Dobré odpoledne

Havířov už zná jména osobností za rok 2017. Radnice v Kulturním domě Leoše Janáčka ocenila sportovce, kulturní i sociální pracovníky nebo nejrůznější kolektivy. Cenu města si odnesl plukovník Jan Ihnatík, válečný hrdina, který pomáhal s osvobozováním Československa.

Šestadevadesátiletého válečného veterána ocenili diváci ovacemi ve stoje. Rodák z Podkarpatské Rusi prchl po maďarské okupaci v roce 1940 do Sovětského svazu. Tam ale skončil ve sběrném táboře, vězení a následně na 3 roky v gulagu. Po propuštění v roce 1943 vstoupil do nově vzniklých československých vojenských jednotek a účastnil se bojů o Kyjev, Dukelský průsmyk i osvobozování Československa.

„Dnešní Havířov stojí na pozemcích bývalého Šumbarku ve Slezsku. V pětačtyřicátém roce nás dali sem na ochranu hranic v případě, kdyby Poláci požadovali ještě nějaké územní kousky,“ připomíná oceněný veterán.

Právě v někdejším Šumbarku se mu vrátily vzpomínky na vyprávění jeho otce. „Tady jsem si vzpomněl na jméno Chrobok. Ten Chrobok a můj otec byli spolu v Tatrách v lázních. Tak jsem odskočil se podívat, kde ten Chrobok bydlí. Tak mě překvapili – byly tady tři dcery a mě padla do oka ta nejmladší,“ vypráví Jan Ihnatík.

Nejprve se vázat nechtěl a vrátil se na Podkarpatskou Rus. Stav, v jakém svou rodnou zem našel, se mu ale nelíbil, a tak se vydal zpět do Československa. Tam znovu natrefil na ženu, která se mu tolik líbila.

„V Ostravě jsem zase potkal tu slečnu Jiřinu od Chrobokových. Byla to opravdu náhoda, s ničím jsem nepočítal. Jen mi blesklo hlavou, že ta holka je skutečně pěkná, rozumná, že něco by se dalo dělat,“ dodává se smíchem.

V Kroměříži převzal vojenské medaile a následně znovu vstoupil do československé armády, které zůstal věrný až do penze. V místě, kde se zamiloval, nakonec našel domov. Dlouhé roky pak působil jako předseda havířovské Jednoty Československé obce legionářské.

Podle primátorky Havířova Jany Feberové (ČSSD) je ocenění dlouholetým dluhem města. „Hodně jsem si to přála, protože pan Ihnatík byl v našem městě trošku pozapomenut, i když jsme se s ním vídávali na pietních aktech a na dalších akcích. Ale v té Československé obci legionářské něco znamená a všude, kde osvobozovali, ho zvou na oslavy. Myslím, že si to ze všech nejvíce zasloužil,“ dodává primátorka.

Šestadevadesátiletý Jan Ihnatík dodnes své okolí udivuje až neskutečnou vitalitou. Jak prozrazují jeho blízcí, ve formě se udržuje i prací na zahradě.

autor: stj
Spustit audio