Češi jezdí do sousedního Polska stále nakupovat i léky. Důvodem je nižší cena

12. květen 2023 10:01

Češi jezdí do Polska kromě potravin i pro běžně dostupná léčiva. Narozdíl od situace před půl rokem ale k nákupům u sousedů nemíří kvůli výpadkům léků na českém trhu. Hlavním důvodem je rozdílná cena. I běžně dostupné tablety proti bolesti hlavy v Polsku vychází levněji a lidé, kteří bydlí v příhraničí, tak ušetří.

„Ne, že bychom sem jezdili každý den, ale teď nám zrovna doma došel Paralen a Ibalgin a před časem jsme se sem naučili jezdit, protože u nás ty léky nebyly a teď už jsou, ale zjistili jsme, že je to o dost levnější,“ popisuje u nákupního vozíku pan Jaroslav. Zatímco před půlrokem s rodinou do Těšína v Polsku jezdil zvlášť nakupovat i jen sirupy pro děti, teď už nákup v lékárně spojuje s týdenním nákupem pro domácnost. Ceny léčiv tady totiž pořád vychází levněji.

„Kupují všechno, protože je u nás levněji,“ říká polská lékárnice a ukazuje mi na regály s paracetamolem a dalšími běžně dostupnými léky. „Zájem je také o léky, které zvyšují imunitu,“ dodává její kolega z lékárny. Oba se ale shodují, že Češi už sem jezdí méně než třeba ještě v zimě.

Jednou týdně do Polska na velký nákup potravin i vitamínů míří i pan Karel. S českou poznávací značnou na parkovišti před polským supermarketem nestojí sám. „Vždyť se na to podívejte.. a tady jedou další. Nejlevněji vychází určitě maso. A pak taky drogerie,“ říká.

Rozdíl v cenách léků v Polsku a Česku je v průměru několik desítek korun. Že by lékárny na české straně hranice ale měly o zákazníky nouze, to se podle většiny říct nedá. „To bylo spíš v prosinci, kdy byl výpadek u nurofenu sirupu,“ připomíná lékárnice Anna Bartošíková z jedné z ostravských lékáren. A dodává, že problémy s výpadky sirupů pro děti nebo antibiotiky tady momentálně nemají.

Platí tak tedy, že ten, kdo jezdí nakupovat do polských lékáren, nákup většinou pojí i s nákupem potravin. A hlavně sem jezdí ti, kteří to nemají daleko.

Spustit audio

Související