Česko bude mít novou hlavní hygieničku. Rážovou vystřídá Svrčinová

4. březen 2021

Česko bude mít po osmi měsících novou hlavní hygieničku. Jarmilu Rážovou vystřídá v půlce března dosavadní ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Svrčinová pak informaci potvrdila Radiožurnálu. O jejím jmenování do funkce by v pátek mohla jednat vláda.

Sedmapadesátiletá Svrčinová ve čtvrtečním rozhovoru pro Českou televizi uvedla, že už se s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) setkala, výsledek schůzky ale nechtěla komentovat.

Připomněla, že o místo hlavní hygieničky se ucházela už v minulosti. Kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.

Čtěte také

Na výměnu již ve středu upozornil Zdravotnický deník. Důvodem je podle něj nespokojenost premiéra Andreje Babiše s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.

Babiš v neděli v CNN Prima News uvedl, že Blatný nemá v okolí dost dobrých úředníků. Na ministerstvu je podle premiéra řada lidí, kteří jsou nekompetentní, Blatný by měl ministerstvo posílit. „Kde je hlavní hygienička?“ ptal se mimo jiné Babiš.

Premiér pak pro Českou televizi ve čtvrtek uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří. „Myslím, že to není pro členy vlády, aby dělali nějaké predikce (epidemie), které potom se nenaplní. To už jsme měli několikrát,“ řekl premiér.

Plány Svrčinové

Hygienici podle Svrčinové musí hlavně trasovat a důsledně dohledávat kontakty. „Jsem systematik, plánovač. Kolegové už jsou vyčerpaní, takže by chtělo nastavit, kolik maximálně vytrasuje ta ‚hygiena ‘,“ uvedla Svrčinová.

Nedělá si iluze o tom, že by na hygienických stanicích, kde mají přírůstky i více než 1500 případů covodu-19 za den, byli schopni vše vytrasovat.

„Vyberou se ty nejdůležitější případy, což pro mě jsou teď mutace, které by měli trasovat hygienici, a ten zbytek budou muset trasovat callcentra. Ten mechanismus se musí nastavit,“ řekla.

Podle ní by případné další personální posilování hygieniků bylo finančně velmi náročné. Pomoci by naopak mohlo větší využívání sebetrasování.

Rezervy vidí i v informovanosti veřejnosti. „Neustále mě překvapuje, kolik lidí má triviální dotazy ve vztahu ke covidu, a to už s tím jsme rok,“ doplnila Svrčinová.

Za důležité pak považuje rychlé očkování. „Čím rychleji se bude očkovat, tím lépe,“ uvedla. Dodala, že se vliv očkování jednoznačně ukazuje u zdravotníků, kde výrazně poklesla nemocnost a začíná už se projevovat i ve skupině seniorů nad 80 let.

Kdo je Pavla Svrčinová?

Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni. Přednáší také na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Čtěte také

V roce 2016 se přihlásila do výběrového řízení na funkci hlavní hygieničky. Tehdy ale neuspěla a post získala Eva Gottvaldová. Svrčinovou výběrová komise vyřadila pro nesplnění podmínek.

Kvůli novému služebnímu zákonu jí totiž nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.

Loni v červenci ji vyzval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.

Hlavní hygieničku jmenuje vláda, je i náměstkyní ministra zdravotnictví. Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už před tím pověřena po březnovém odvolání Gottvaldové, která podle kabinetu svou práci v počínající epidemii nezvládla. Babiš nedávno řekl, že byla „marná“.

autor: eba | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

Související