Český rozhlas Ostrava naladíte nově i digitálně, DAB+ přinese lepší zvuk i obrázky

30. listopad 2017

Posluchači v dalších městech budou mít k dispozici kompletní portfolio celoplošných i digitálních stanic Českého rozhlasu s řadou doplňkových služeb.

Český rozhlas Ostrava je možné od 30. listopadu naladit také díky digitální technologii DAB+. V tomto krátkém textu vám vysvětlíme, co to pro vás bude znamenat, a jak se na tuto změnu případně připravit. V multiplexu ČRo DAB+ si budete moci naladit nejen svou oblíbenou regionální stanici, ale také všechny celoplošné okruhy a navíc digitální programy Radio Wave, ČRo Jazz, D-dur nebo Rádio Junior. Na další podrobnosti jsme se ptali Lukáše Poláka, editora webu Digitální rádio.

Co pro posluchače změna znamená? Co bude jinak?

Stávající posluchače změna nijak nezasáhne. Pokud poslouchají svoji oblíbenou regionální stanici z VKV vysílačů, internetu, kabelové televize nebo dalších distribučních platforem, mohou ji takto poslouchat i nadále. Díky DAB+ bude možné regionální vysílání poslouchat bezplatně také v Praze, Plzni, Brně, Ostravě a přilehlých regionech.


Poslouchejte rozhlas digitálně
Existuje sedm způsobů, jak poslouchat vysílání Českého rozhlasu v digitální podobě. Vyberte si, kterému dáváte přednost. Naladíte nás doma i na cestách.

Čím se DAB+ liší od VKV?

DAB+ přinese v případě multiplexu ČRo DAB+ posluchačům vyšší zvukovou kvalitu, než na jakou jsou zvyklí u VKV. Kromě zvuku umí tato technologie přenášet i obrázky, mezi které patří například fotky vašich oblíbených moderátorů, logo dané stanice a další servis. Pro tuto službu je však nutné zakoupit přijímač nejen s podporou standardu DAB+, ale také barevným displejem.

Jak naladit toto vysílání a kde zakoupit přijímač?

Český rozhlas šíří svůj multiplex ČRo DAB+ v Praze, Berouně, Plzni, Brně a Ostravě. Pro naladění tohoto vysílání potřebujete přijímač, který má na sobě uvedené označení DAB+. Takové přijímače se většinou pohybují v rozmezí od několika set až po několik tisíc korun. V případě vyšších cenových relací se jedná o kombinovaná rádia umožňující i poslech stanic přes internet, streamování hudby a podobně. Tato rádia jsou pochopitelně vybavena i stávajícím pásmem VKV. Přijímače s označením DAB+ lze koupit v prodejnách s domácí elektronikou.

Lukáš Polák
autoři: ČRo , lukpo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.