Český rozhlas Ostrava právě dnes slaví 75. narozeniny

1. červenec 2004

Dnes je to přesně 75 let od chvíle, kdy začalo úplně první rozhlasové vysílání z Ostravy. Naše stanice kdysi Československého rozhlasu prošla od té doby celou řadou proměn a dnes pracuje jako jedno z jedenácti regionálních studií. Kulaté narozeniny Českého rozhlasu Ostrava si připomíná celá řada známých i méně známých lidí, kteří svůj život aspoň na chvílí spojili s mikrofonem.

Tři čtvrtě století má Ostrava něco, co bylo kdysi technickým zázrakem. Tři čtvrtě století se s rozhlasem spojují osudy herců, umělců, moderátorů a redaktorů. Toho si byl vědom také Ivan Šedivý - muž s nezaměnitelným projevem. Jako hlasatel spojil svůj život s mikrofonem na dlouhé roky. "Váš hlas má sice zajímavé zabarvení, ale je třaslavý, nejistý. No bodejť byl, když mně se takhle klepaly nohy. Já jsem chodil do kina, až se setmí. Abych nechodil před tolika lidmi. Potom všichni říkali jo, ty jsi suverén, tobě to jde. Já jsem se to naučil hrát, ale vždycky, vždycky jsem měl trému."

Mimochodem, víte, že v ostravském studiu zažila první kontakt s popularitou Jarmila Šuláková? Dodnes si pamatuje na obrovský ohlas svého prvního hitu. Písničky "Okolo Súče". "Je to takový velice pěkný valčík. Druhá písnička byla A vy páni muzikanti. No a tím jsem jedovala ty muzikanty a jeduju dodneška."

O jedování ví své i další spřízněná duše. I když trochu v jiném smyslu. V minulém režimu řádila cenzura tak, že zmizely beze stopy všechny její první rozhlasové počiny. "Ta písnička se jmenovala Já před tebou teď klečím. Moje první deska byla anglická, to bylo Son of the Preachermar od Dusty Springfield a I Sing My Song, ale to se zase potom nesmělo."

Věra Špinarová

I přesto ale zůstala Věra Špinarová rozhlasu věrná. Přidejme ještě jednu vzpomínku. Michael Tichý byl neuvěřitelných 43 let zvukovým mistrem. Během jeho kariéry zažil pět prezidentů republiky. " Samozřejmě když jsem nastupoval v roce 1960 do rádia, vládnul Antonín Novotný. Jeho ochranka říkala ano, všechno v pořádku, můžete s ním natáčet, ale ten mikrofon tady nesmí být."

Podobných střípků bychom našly stovky. V pomyslné knihovně Československého a Českého rozhlasu by Ostrava zabrala rozhodně více než jednu polici. Narozeniny se tady prožívají jako každý úplně normální pracovní den. Pokud si ale vzpomenete i vy na cokoliv, budeme rádi. Český rozhlas Ostrava zůstane i nadále součástí toho, co si často ani neuvědomujeme a čemu říkáme veřejná služba.

autor: mrk
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.