Český rozhlas Ostrava slaví. Jsme s vámi už 90 let

1. červenec 2019

Pravidelné vysílání Českého rozhlasu Ostrava začalo 1. července 1929, tehdy ještě pod názvem Radiojournal Moravská Ostrava. Od tohoto dne ušel ostravský rozhlas kus cesty.

Od pokusného vysílání z hasičské zbrojnice u Divadla Antonína Dvořáka, požáru rozhlasové budovy a rozkradení techniky německými vojsky na konci druhé světové války, prvních hudebních experimentů v živém vysílání až po přechod na digitální vysílání. Český rozhlas Ostrava v časech více i méně přívětivých plnil a nadále plní svou veřejnoprávní úlohu ve společnosti.

Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství

Gabriela Vermelho & GaRe ve Studiu 1

Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. A právě dnes začíná velká rekonstrukce jeho největšího nahrávacího studia. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.

Už od počátku pravidelného vysílání se ostravský rozhlas mohl pyšnit několika profesionálními hudebními tělesy, jako je Ostravský rozhlasový orchestr (dříve známý jako orchestr RadioJournalu), později dechová kapela Ostravanka a cimbálová muzika Technik. V hudebním Studiu 1 byly za devadesát let natočeny tisíce hodin hudebních záznamů v podání známých uměleckých těles a zpěváků, jako je Hana Zagorová, Věra Špinarová, Karel Kryl, Jaroslav Wykrent a také Marie Rottrová s kapelou Flamingo mnozí další. Proto bude vrcholem letošních oslav podzimní Galakoncert k devadesátému výročí Českého rozhlasu Ostrava, na kterém vystoupí hudebníci právem často spojováni s ostravským rozhlasem.

Rozhlasová koncese z roku 1929. Patřila jednomu z prvních posluchačů ostravského rádia

Pan Zdeněk Petřík s jednou z prvních rozhlasových koncesí

Přesně před 90 lety, 1. července 1929, začala vysílat moravskoslezská pobočka tehdejšího Radiojournalu. Dnes Český rozhlas Ostrava. Po Brnu to byla naše další regionální stanice. Poslouchání rádia bylo tehdy složitější než dnes a dokazuje to objev jednoho z posluchačů. Našel potvrzenou rozhlasovou koncesi právě z roku 1929.

Hlavní hvězdou galakoncertu bude Marie Rottrová a hosté z kapely Flamingo. Oslavy takto ostravský rozhlas zakončí v Multifunkční aule GONG 31. října. Celá první polovina galakoncertu bude patřit Marii Rottrové, která se představí s aktuálním programem Lady Soul. Druhá část večera bude koncipována jako pocta legendární skupině Flamingo/Plameňáci. Diváci se také mohou těšit na speciální retro projekce.

Do vysílání Český rozhlas Ostrava připravuje speciální seriál  Ostravská devadesátka, který bude k poslechu na rozhlasových vlnách od 2. července každé úterý a čtvrtek po 15. hodině. Poslechněte si příběhy těch, kteří se už navždy zapsali do ostravské rozhlasové historie. Ostravskou devadesátku připravuje Dagmar Misařová a na vlnách Českého rozhlasu Ostrava tento unikátní seriál poběží až do 31. října.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.