Český strakatý pes je tvárné plemeno. Dokážou být sportovci i „gaučáci“, říkají manželé Šmerdovi

1. únor 2023

Pozvání do Apetýtu přijali Eva a Jakub Šmerdovi a fenka Arnika. Podle jejího vzhledu byste možná uhádli i plemeno – Český strakatý pes. Věděli jste, že musí mít tři barvy? „Existují dvě varianty: černo-žluto-bílá nebo hnědo-žluto-bílá, pejsci nemusí mít tu černou barvu,“ vysvětluje majitelka fenky Áji.

Český strakatý pes / dříve Horákův laboratorní pes

„Strakáči jsou takové tvárné a univerzální plemeno. Dokážou být aktivní jako sportovci, ale existují i takoví ‚gaučáci‘, kteří jsou rádi doma se svými páníčky. Pohyb sice potřebují, ale přizpůsobí se, takže ne až tak moc,“ říká s úsměvem Eva Šmerdová.

Někteří lidé ho můžou znát také pod názvem Horákův laboratorní pes. „Toto plemeno totiž vyšlechtil František Horák v 50. a 60. letech minulého století pro potřeby Akademie věd, pro laboratorní výzkum, takže ta historie je trošku smutná. Pak byl dlouho chovaný v akademii a až někdy v 80. letech se teprve dostal mezi chovatele,“ vysvětluje Šmerdová.

Je to málo početné a středně velké plemeno, v Česku není uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI.

Co je to canicross a jak probíhají závody v poslušnosti? Kterých ocenění si Šmerdovi a jejich Ája nejvíce považují? Jak se buduje vztah s psím mazlíčkem a kolik času zabírá trénink? Poslechněte si Apetýt, moderuje Jarka Vykoupilová.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související