Český Těšín vyhlásil referendum o prodeji bytů

24. březen 2005

Několik tisíc obyvatel Českého Těšína dosáhlo svého. 21.května se bude ve městě konat místní referendum, a to kvůli způsobu prodeje obecních bytů v centru. Rozhodlo o tom zastupitelstvo. Skupina obyvatel nedokázala přesvědčit radnici, aby zrušila takzvanou obálkovou metodu a naopak nabízela jednotlivé byty stávajícím nájemníkům.

Referendum jako poslední možnost protestu nabízí ještě jednu otázku. Týká se snahy neprodávat obecní kotelny a nechat je ve správě města. Jednání zastupitelů provázely už tradičně velké emoce.

Radní chtěli, aby se místní referendum konalo už za měsíc, ale zastupitelé vyslyšeli protestující hlasy a platí zhruba to, co navrhli sami organizátoři referenda, tedy 21. květen.

Starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka to komentoval stručně: "Tady je 200 lidí a Těšín má dvacet tisíc, co víc vám na to mám říct."

Budova radnice

Jde o zhruba třetinu bytového fondu, o domy v centru města, ve kterých jsou také obchody. Obálkovou metodu nepoužili snad nikde jinde, tak proč u nás ano, zlobí se zhruba šest tisíc lidí podporujících lidové hlasování.

A padla ještě jedna výtka. Obyvatelé v centru se cítí být diskriminováni, protože se jich týká jiný způsob privatizace než u ostatních. Starosta si ale myslí něco jiného. "To je samozřejmě jejich názor, já tvrdím, že ty domy jsou lukrativně úplně jiné. Nechci tady polemizovat o tom, jestli se oni tam už domlouvají co by bylo kdyby bylo, ale já vím, jaké jsou závěry z první a druhé vlny privatizace. Nebudu to více komentovat," řekl Sznapka.

Janina Putňořová byla jednou z organizátorek podpisové akce za vyhlášení referenda. Nechápe, proč zastupitelé nechali celý problém dojít tak daleko. Referendum je podle ní poslední zoufalý krok proti vůli města.

"Šetří každou korunu a na druhou stranu vyhodí půl milionu do vzduchu. Pro úspěšnost referenda uděláme maximum. Ale i kdyby úspěšné nebylo, určitě přijde více lidí, než když se volil starosta. I to bude úspěch," říká Janina Putňořová s tím, že referendum není posledním krokem. "Ještě jsou tady soudy. On si to prostě neprodá, jak chce. V žádném případě."

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu