Cestující v Ostravě si příští rok připlatí za jízdenky

5. listopad 2011

Ostravané si příští rok zřejmě znovu připlatí za cestování tramvajemi, trolejbusy i autobusy. Podražit mají jednorázové jízdenky i dlouhodobé průkazky. Zvyšování cen už potvrdili městští radní. Plán dopravního podniku ještě musí schválit společnost KODIS jako koordinátor regionální dopravy.

Patnáct minut jízdy MHD má nově stát 15 korun, hodinové svezení pak má přijít na 24 korun. Nejvíce, o desetikorunu zdraží celodenní kupón. Dlouhodobé zónové jízdenky mají podražit až o 10 procent.

Náměstek ostravského primátora Aleš Boháč říká, že ani takové navýšení nepokryje zcela prodražení služeb v příštím roce. Mimo jiné se proto budou hledat úspory v dopravním podniku.

„Připravujeme nabídky, které by mohly pomoci návratu občanů k dopravě, například ve formě restrikcí v oblasti parkování. Je ale třeba také říci, že v dopravním podniku se snažíme zabývat variantou zaměstnanosti. Už v tomto roce si dokážu představit, že najdeme úspory,“ dodává Boháč.

Dopravní podnik zvedá ceny kvůli rostoucím nákladům. Počítá se zdražením pohonných hmot, zvyšováním DPH i například se zvyšování mezd, kvůli kterému na konci května stávkovali řidiči.

autoři: mik , Michal Schoffer
Spustit audio