Chata Prašivá v Beskydech má nové ekologické toalety. Splachují dešťovou vodou

15. srpen 2019

Problém s nedostatkem vody vyřešili na chatě Prašivé v Beskydech originálně. Splachovat budou dešťovou vodou. Ekologické záchody jsou napojené na staré betonové jímky. Chata Prašivá v Beskydech se tak stane jednou z prvních v Beskydech, kde budou užitkovou vodu ke splachování používat.

Záchody na kopci Prašivá najdete hned vedle chaty v nové dřevěné boudě. Že nejsou úplně klasické, na první pohled nepoznáte. „Specifické jsou v tom, že fungují na dešťovou vodu. Na horách obecně je nedostatek pitné vody a je potřeba s ní šetřit. A jak jsme vypozorovali, nejvíce vody jde do záchodů,“ říká koordinátor projektu obnovy chaty na Prašivé Martin Stiller s tím, že právě na provoz toalet jde až 80 procent denní spotřeby.

Zachycovaná voda přechází přes několik sít a filtrů, do záchodů pak teče relativně čistá. „Jsou tady dvojí rozvody vody, takže do umyvadel jde voda pitná a do záchodů dešťová,“ dodává Stiller.

„Dešťovou vodu zachytáváme z téměř celého objektu chaty, do budoucna z úplně celého, a zároveň z této nové dřevěné budovy toalet. Voda putuje do tří propojených jímek, které byly dříve jakoby kanalizační. Pokud bude dlouho sucho a voda v jímkách dojde, přijede sem cisterna a napustí je užitkovou vodou,“ vysvětluje Stiller.

Záchody na údajně třetím nejnavštěvovanějším kopci v Beskydech budou zdarma.

autor: mot
Spustit audio

Související