Chovný pár papoušků ar horských letos poprvé samostatně odchoval dvě mláďata

2. říjen 2017
Dobré odpoledne
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ara horský

Mezi dalšími zástupci svého rodu je tak trochu popelkou. Ara horský nevyniká ani velikostí, ani pestrostí svého peří. Ale i přesto je často v hledáčku pašeráků jako oblíbený domácí mazlíček. To spolu s úbytkem přirozeného životního prostředí způsobilo, že i ara horský je v současnosti chráněným a ohroženým druhem. O to větší radost mají v ostravské zoo z letošních mláďat.

Ara horský je jihoamerický papoušek, obývá východní Peru, západní Brazílii a severozápadní Bolívii. „Během posledních 30 let klesla populace těchto papoušků v důsledku odlesňování, lovu a odchytu pro obchod s domácími mazlíčky o 20 procent,“ upozornila v rozhovoru mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

V zoologických zahradách je chován poměrně zřídka, v Evropě je zastoupen v 14 institucích s méně než 50 jedinci. Z českých zoo je k vidění pouze v Zoo Ostrava.

A právě tady je v posledních týdnech pěkně hlučno. „Rodičovskému páru se podařilo odchovat tři mláďata, která už tedy opustila hnízdní budku a dávají o sobě vědět. Je to v podstatě třetí hnízdění, ale to letošní je úspěšné v tom, že se mláďata podařilo odchovat už zcela přirozeně,“ dodala Nováková.

Ara horský, mládě a dospělý jedinec
Spustit audio