Ciferníky hodin na věži vítkovického kostela dosloužily. Na jejich opravu farář pořádá sbírku

29. listopad 2023 12:19

Hodiny na věži kostela svatého Pavla v Ostravě-Vítkovicích měří čas už skoro 140 let. Jejich ciferníky a ručičky mají ale nejlepší čas už dávno za sebou a potřebují opravu za půl milionu korun. Místní farář kvůli tomu vyhlásil veřejnou sbírku. Věří, že lidem na hodinách vysoko nad jejich hlavami záleží.

„Když jsem se nad tím zamýšlel, tak říkal jsem si, že hodiny mohou spojovat. Ze všech stran jsou vidět a ukazují všem bez rozdílu, kdo přicházejí k tomu opěrnému bodu, k té vertikále,“ říká vítkovický farář Anton Rusnák.

Zkouší něco nového – o příspěvek na opravu kostelních hodin žádá veřejnost prostřednictvím sbírky. „Když se do toho ti lidé zapojí, tak si to více uvědomí a více si toho váží,“ dodává.

Hodiny na kostele svatého Pavla už jsou digitální a jdou přesně. Ale ciferníky potřebují opravit. Na východ na sever a na západ ukazují hodiny přesný čas, v tuto chvíli za pět minut půl deváté. Když se ale přesunu na jižní stranu kostela, vidím, že hodiny stojí.

„Je to síla zvyku a proč ty hodiny, když tam jsou, by měly stát, že,“ uzavírá farář Anton Rusnák, který se na hodiny na věži dívá z fary každý den. Půl milionu korun na opravu není málo, ale farář doufá, že se to podaří.

Lidé mohou kromě QR kódu přispět i do dvou pokladniček. Jedna je v kostele a druhá na podatelně úřadu městského obvodu Vítkovice.

Spustit audio

Související