Čítárna

8. leden 2014

Magazín o knihách a lidech kolem nich, nejen pro knihomoly.

Rodina posluchačů Čítárny – čtenářů a fandů dobré literatury, oceňovala dobrý vkus knihkupců, kteří se spolu s autorkou pořadu stali průvodci knižními novinkami. Dozvídali jste se tak nejen, co nového je na knihkupeckých pultech, ale také na co byste měli zaměřit svou pozornost, případně čemu se vyhnout.

V Čítárně jsme vysílali zajímavosti a rozhovory ze světa knih, s prozaiky i básníky, knihkupci, vydavateli, editory, knihvazači, knihovníky, čtenáři nebo ilustrátory, a to o próze i poezii, naučné literatuře, encyklopediích, literatuře pro děti a mládež i obrazových publikacích. Nechyběly pozvánky do knihkupectví a knihoven v čase následujícího týdne, na nejrůznější setkání s autory, besedy, výstavy, festivaly nebo autorská čtení.

Vše se točilo kolem knih i v jednotlivých rubrikách: Literární zajímavost, Nenechte si ujít, Náš host, Knižní novinky.

V každé Čítárně čekala posluchače hádanka, ve které mohli projevit své znalosti i prožitky, které autorka pořadu ráda zprostředkovávala vždy v dalším díle pořadu. Někteří posluchači sledovali Čítárnu i v zahraničí prostřednictvím internetu nebo si ladili jak premiéru, tak reprízu.

Připravovala a uváděla: Dagmar Misařová


Historie pořadu:
Čítárna vznikla ke konci 90. let (1997) jako živě vysílaný pořad, kterým provázela tehdejší moderátorka Lucie Boldysová. Na počátku tisíciletí se pořad začal přibližovat konečné podobě a změnila se i autorka, přípravu na řadu let převzala básnířka a rozhlasačka Naďa Čvančarová. Občas se u mikrofonu Čítárny objevila i Eva Lenartová, poslední roky pořadem provázela Dagmar Misařová. Rozhlasová Čítárna se zavřela na konci roku 2013.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser