Čtvrteční Noční linka: Splněné touhy i ty nenaplněné
Po čem jste v životě toužili? Splnily se vaše tužby nebo zůstaly nenaplněné? Určitě je rozdíl mezi tužbami dětskými a těmi v dospělosti. Co jste si přáli jako malé děti? Zvíře, panenku, kluci autíčko? Měli jste či máte stále sny i v dospělosti? Přáli jste si dům, auto nebo to nebylo nic hmotného, ale toužili jste po úplně jiných věcech?
Někdo touží cestovat do neznámých končin, možná sníte o letu do vesmíru, jinému by se splnilo přání v podobě domku uprostřed zahrady. Volejte, pište vaše touhy a sny, budu se těšit jako vždy na tel. lince 731 800 900.
Touha je silný a reflektovaný nenaplněný vztah k něčemu, co by si člověk přál, zejména když předmět touhy je vzdálený, neurčitý a naděje na splnění je malá. Od potřeby se liší stálostí a vzdáleností předmětu, od přání svou naléhavostí. Touha může člověka tížit jako stesk, je však také důležitým motivem jednání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://ostrava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.