Cyklotrasa propojí Český Těšín s Havířovem. Stavět se má začít v roce 2022

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy cyklostezka

Havířov a Český Těšín propojí cyklotrasa. Svazek měst a obcí na Karvinsku nechává v tuto chvíli zpracovat studii, která má vyřešit napojení Havířova na už existující cyklostezku číslo 10. Ta vede přes Bohumín a Karvinou. Studie má pak najít možnosti, kterými by se cyklisté do Těšína mohli dostat.

„Jsou vytipovány tři konkrétní směry. První bod by měl být u obchodního domu Tesco, pak by cyklostezka navazovala až do Karviné. Další směr by byl u životického památníku a třetí by měl začínat u Kauflandu v Prostřední Suché,“ vysvětluje vedoucí odboru komunálních služeb v Havířově Iveta Grzonková.

Kromě napojení na cyklotrasu vedoucí do Českého Těšína si teď Havířov nechává zpracovat i vlastní studii, která jim má pomoct propojit cyklostezky ve městě. „Jde o tom, aby všechny stezky a trasy na sebe plynule navazovaly. Prioritou má být hladký průjezd středem města,“ dodává Grzonková.

Těšín je jen začátek

Podle náměstka primátora Bohuslava Niemiece (KDU-ČSL) by pak cyklostezky mohly navazovat na trasy do jiných měst. „Je to ale běh na dlouhou trať a jsme rádi, že jsme odstartovali propojkou s Těšínem. Chceme v tom dále pokračovat a propojit se s Karvinou, Ostravou, Frýdkem-Místkem a podobně,“ dodává Niemiec.

Pokud by se podle náměstka projektová dokumentace dokončila v příštím roce, v roce 2022 by se mohlo připojení na cyklotrasu do Těšína začít stavět. Stěžejní je ale technická studie, kterou nechal vypracovat Svazek měst a obcí na Karvinsku. „Pokud máte ideální trasu a je tam vlastník, který nesouhlasí, tak je to problém,“ říká předseda Jan Lipner.

Na zpracování studie dostal Svatek měst a obcí na Karvinsku od kraje 300 tisíc korun, zbylých 230 tisíc doplatí sám.

Spustit audio

Související