Dálnice D47 bude postavena podle plánu do roku 2008

25. březen 2005

Dálnice D47 bude i přes několikaměsíční zpoždění postavena v původním termínu do konce roku 2008. Při zahajování stavby třetího úseku dálnice z Bílovce do Ostravy to dnes řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Je to poprvé, co se budování dálnice naplno rozjíždí i mimo Ostravu.

Kromě dvou mimoúrovňových křižovatek a řady mostů bude úsek obsahovat i jeden výjimečný prvek - více než kilometrový tunel. Ten se u Klimkovic na Novojičínsku staví proto, aby dálniční provoz neobtěžoval pacienty místních lázní. Hloubka tunelu, na dálnici jediného, bude až 25 metrů pod povrchem. Ministr Šimonovský prohlásil, že stavba se mohla obejít i bez něho. Jeho budoucí existenci ale nakonec přivítal.

Celkové náklady na stavbu dálničního úseku Ostrava-Bílovec přesáhnou sedm miliard korun. Ministr připustil, že stavba dalších částí dálnice se komplikuje. Platí to hlavně pro úsek mezi Bílovcem a Bělotínem na Přerovsku, kde stále nejsou uzavřena územní řízení.

D47 - počítačová prezentace

"Výkupy pozemků, ale zejména dvojí hrubá chyba stavebních úřadů znamená, že se vracelo na začátek celé řízení o územním rozhodnutí. Doufám, že teď už je vše v pořádku. Připravují se už dokumentace pro stavební povolení a já věřím, že se podaří ten časový deficit zmírnit a že zahájíme v příštím roce stavby," řekl ministr Šimonovský.

"Velmi napnutý termín začíná být v úseku od Bohumína k hranicím. Pracujeme dále, ale tam ta situace začíná být skutečně napjatá," upozornil na další problémový úsek generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman.

Celá dálnice z Lipníka nad Bečvou do Bohumína se má dokončit v roce 2008. Ministr Šimonovský věří, že i přes časové skluzy je stále ještě možné tento termín dodržet. V opačném případě by ministr prohrál sázku a celých 80 kilometrů by pak musel šlapat pěšky.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu