Další ekologické investice firem už množství vypouštěného prachu zásadně nesníží

24. leden 2019 08:40

Miliardy korun už investovaly velké podniky v Moravskoslezském kraji do odprášení svých provozů. Přesto i letos přispívají emise prachu z průmyslu k aktuální smogové situaci. Firmy plánují další ekologické investice, ty už ale množství vypouštěného prachu zásadně nesníží.

Tři vysoké komíny a stejný počet chladicích věží znají asi všichni obyvatelé Ostravy. Elektrárna v Třebovicích stojí uprostřed města a spaluje černé uhlí. Předloni vypustila 53 tun prachu. Firma Veolia Energie slibuje prostřednictvím mluvčí Jany Dronské snížení emisí.

„V ostravské Elektrárně Třebovice ekologizaci dokončujeme. Zároveň připravujeme další projekty, které přinesou omezení využití černého uhlí a další snížení vlivu našich zařízení na ovzduší,“ říká mluvčí.

Největším výrobcem průmyslového prachu v zemi je ale huť ArcelorMittal Ostrava. Firma tvrdí, že za 15 let už snížila emise prachu o tři čtvrtiny. „Ono je pořád co zlepšovat. Ale my už se teď nacházíme na samotné hranici toho, co je možno za pomocí nejlepších technik dosáhnout,“ říká mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková s tím, že firma už investovala do čištění exhalací osm miliard korun. Další plánované projekty sníží prach ze současných 300 tun ročně maximálně o desítky. „Takové technologie, které nám umožní vyrábět ocel zcela bez emisí, neexistují,“ dodává.

Letecký pohled na areál společnost ArcelorMittal Ostrava (někdejší NHKG)

Jan Kozina z občanského sdružení Čisté nebe souhlasí, že se množství průmyslových emisí kvůli investicím do filtrů výrazně snížilo. „Na otázku, zdali to stačí, no tak nestačí to, to vidíme venku. Ale zase, že bych dokázal říct, co tam mají přesně udělat, to nedokážu, protože už jsou to už možná jenom nějaké zbytky, jsou to takzvané fugitivní emise, které se špatně měří,“ přemítá Kozina.

No a právě prach, který uniká třeba při překládání uhlí nebo otevřenými dveřmi továrních hal, chtějí omezit pomocí nových technologií i v Třineckých železárnách. „Například centrální vysávání na několika pracovištích, nebo zařízení nové na zpracování surovin, která jsou už vybavena odsáváním,“ poukazuje mluvčí firmy Petra Macková Jurásková s tím, že se prach sníží už letos.

autor: Michal Polášek
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat